M&M

ilustračné foto Milan Turek

Hovory M&M        

Úvod

 Tá doba bola zvláštna. I keď zvláštna nie je to pravé slovo, ktoré by vystihovalo  celé emočné spektrum toho času. Mohlo by sa rovnako povedať, že bola mimoriadna. Čisto iba z toho dôvodu, že takú dobu sme nikdy predtým nezažili.

Malo ísť o naplnenie sna, mnohých túžob, snáď rozprávky, ktorú sme žili v krčmách pri pohári piva a vari aj niečoho ostrejšieho. Zvykne sa tomu javu vravieť „Sametová revolúcia“. Ako povedal herec Milan Lasica: „škoda, že nepadlo aspoň zopár faciek, keď už nič iné“.

Doba to bola vskutku mimoriadna, ani nie celkom v pravom význame tohto slova, ale tým, že nás akosi postavila mimo denný poriadok vecí, na ktorý sme boli zvyknutí. Pretože keď sme sa chceli nadýchnuť vzduchu za železnou oponou, museli sme žiadať o „opušťák“, nuž tak sme vraveli v našich kruhoch papieru, ktorý sa oficiálne nazýval „výjazdná doložka“, keď sme chceli zamestnanie, tak sme ho mali, lebo, veru, taký bol právny poriadok a keď sme chceli zvýšenie platu, spravidla sme nedostali nič, lebo i taký bol poriadok vecí.

V tej zvláštnej dobe som si mnohokrát pripadal ani pri divej jazde na horskej dráhe. Škriabeš sa strmo do kopca, aby ťa vzápätí uchytila rýchlosť pádu a dych vyrazil prejazd strmou zatáčkou, nuž a nebolo zvláštnosťou, že sem-tam sa všetko obrátilo hore nohami. S mnohými z nás cvičili emócie. Priznám sa, že som zažil pocit kolektívneho šťastia, ktoré bolo vskutku úprimné – tryskalo na uliciach, neznámi ľudia sa na seba usmievali, podávali si ruky…

Milujem Slovensko, túto nádhernú krajinu s jej zázračnou prírodou, s jej ľuďmi, ľudovými zvykmi, kultúrou a duchovnou tradíciou. V tej zvláštnej dobe som bol na túto krajinu, aj s jej ľuďmi, vskutku hrdý. Niežeby sa čosi zmenilo, obrátil sa poriadok vecí hore nohami, avšak emócie, akokoľvek sú spočiatku horúce, sa napokon ustália na bežnej teplote. Nuž i taký je poriadok vecí. Vo fyzike sa tomu vraví termodynamický zákon. To poznáme všetci – keď si popálime prsty, tak sa spravidla chytíme za ucho, lebo to je studená časť tela. Teplo z prstov prešlo do ucha – teploty sa vyrovnali, bolesť sa stratila. Iba neviem do koho to naše teplo z toho zvláštneho obdobia prešlo. Nuž a tí, ktorí boli i v tej zvláštnej dobe vlažní, sa stali studenými ako sa vraví ani „psí čumák“.

Ja som si svoje teplo uchoval a strážim si ho dodnes – začal som písať. I keď som nebol nejaký začiatočník, mal som mnohé už za sebou, ale tentoraz sa v mnou prejavenom slove skrývala sloboda výrazu. A tak to bol začiatok so všetkým, čo k tomu patrí, s emóciami vzrušenia, že je to cesta do neznáma, na ktorej sa skrývajú početné skaliská. A aj s tou mierou sebareflexie, ktorá nevyhnutne odhaľuje vlastné vnútro – podstatu, z ktorej sme umiesení.

Nuž a v tej zvláštnej dobe som stretol mimoriadneho človeka. Udialo sa to tak, že som hľadal prekladateľa do angličtiny pre svoj román. Postretával som viacerých ľudí a napokon som stretol Michaela (anglicky – Mike).

Mike je Američan. Prišiel do ešte vtedajšieho Československa podobne ako chodievali mnísi medzi afrických domorodcov. Mike sa vzdal atribútov života, ktoré v konzumnej spoločnosti predstavujú najvyššiu spoločenskú métu a prišiel medzi nás aby nám hovoril o Bahájskej viere. Ide o isté naplnenie amerického sna, avšak pre našinca vyznievajúce pomerne zvláštne. Totiž naplnenie sna o slobode. Pravdepodobne väčšina z nás chápe pojem sloboda v kontinuite s vlastníctvom majetku, peňazí, prepychu a či iných atribútov zviazaných s vidinou Ameriky a života v tejto krajine.

Ale nejedná sa práve o vlastníctvo, majetok, peniaze, čo nám zväzuje ruky a oberá nás o slobodu? Mnohí by namietli. Nuž, pozrime sa na novodobých zbohatlíkov na Slovensku, na ich príbytky obohnané neprístupnými plotmi (čo oni vlastne získali zničením železných ohrád pozdĺž hraníc?), na to ako za tieto peniaze platia svojich svalnatých bodygardov a na zvláštny fenomén strachu, keď sa týchto svalovcov obávajú každý večer predtým ako nezaspia, na to ako sa títo zbohatlíci izolujú – sami a za vlastné peniaze si znižujú svoj priestor, čo sú ochotní akceptovať a v ktorom žijú.

Nie je to práve sloboda ducha, ktorá dáva priestor nepoznajúci žiadne hranice, žiadne obmedzenia? Nie je práve toto splnenie amerického sna, tej nekonečnej ľudskej túžby po slobode?

Áno, Mike si sem prišiel naplniť vlastnú víziu amerického sna.

Pracovali sme na preklade a stretávali sme sa až príliš často, aby sme sa týmito vecami nezaoberali. Zaujalo ma to. Bola v tom celkom prirodzená zvedavosť, na základe ktorej som sa pýtal na jeho životné hodnoty, čo tu vlastne medzi nami Slovákmi robí a čo od toho všetkého očakáva.

Tieto rozhovory mi pripadali ako tá doba – boli zvláštne, mimoriadne. A preto som ich začal zaznamenávať. Mike s tým súhlasil a tak som si na naše stretnutia vždy priniesol notebook a vzájomné rozhovory som nahrával. Neskôr som ich písomne spracoval a tak vznikla séria rozhovorov M&M – Mike a Milan. Možno by sa dalo povedať aj rozhovory – Američan a Slovák.

V prenesenom slova zmysle by sa dalo povedať, že to boli rozhovory Duch a Hmota, i keď ja som bol v období, ktorému vravím Cesta a bol som už viac-menej presmerovaný z tej tvrdej hmoty, ktorá ignoruje akékoľvek poznanie Boha. Bol som na ceste k tým nesmiernym a úžasným hodnotám ľudskej spirituality – hodnotám absolútnej slobody.

Mike mi v tom pomohol. Snáď mi nebude zazlievať, ak tieto rozhovory budem postupne uverejňovať na blogu, len preto aby to pomohlo v orientácii na Ceste aj ďalším ľuďom tak, ako to svojho času pomohlo mne.

Reklamy

One Response to M&M

  1. Milan Valda píše:

    Myslím, že viem o čom vravíš. Nenaplnené túžby, očakávania… Pamätám si, že keď som začal podnikať, tak prvý rok sa nemuseli platiť dane. Ja som zaplatil, iba preto lebo som si povedal, že teraz budeme lepší.
    Sme lepší? To je naozaj kľúčová otázka. Možnože jazdíme na lepších autách a preto sa tvárime, že sme lepší.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s