Úvaha

ilustračné fotografie Milan Turek

Fleš

(úvaha na tému evolúcia a droga)

Pri práci na tomto románe, príbehu mladučkej a na heroíne závislej Lucie, som bol neustále konfrontovaný s pôsobením drogy na organizmus človeka. Začal som sa obzerať po dôvodoch, prečo človek dokáže pod vplyvom drogy jednať úplne nekontrolovateľne, zmetie zo seba akékoľvek brzdy, či už etické alebo morálne a chová sa vonkoncom nevypočítateľne.

vybraté pre Fleš

Určité skúsenosti musela priniesť evolúcia. Čo nám dokáže povedať dnešná veda, aké odpovede má na pálčivé otázky preháňajúce sa mysľami tisícov a tisícov ľudí zúfajúcich si nad vlastnou neschopnosťou pomôcť sebe i najbližším? Prečo človek s hrdým vedomím vlastnej existencie, ktoré ho stavia na prvú priečku hierarchie tvorstva nie je schopný bojovať s obyčajnou chemickou látkou, a práve naopak, dokáže bez akejkoľvek rezistencie podľahnúť zdanlivo lákavým nástrahám nepredvídateľnej pasce?

Snažil som sa hľadať podobný príklad z prírody. Príklad, ktorým by som dokázal opísať, priblížiť, čo robí droga s človekom. Ako si ho podmaní a nakoniec zotročí a zničí. Jeden som našiel. Tu je.

Malý červík, parazitujúci v zažívacom trakte chovných zvierat, poväčšine oviec: Motolica (latinský názov – Dicrocoelium dendricum), sa zavŕta do mozgu mravca a preprogramuje ho. Mravec, inak zháňajúci potravu alebo zabezpečujúci inú činnosť spoločenstva, sa začne správať veľmi zvláštne. Vylezie na vrchol stebla trávy a tam vytrvale stojí a čaká. Čo ho núti, že zmení svoje správanie a na pohľad dobrovoľne sa vyhosťuje zo spoločenstva poskytujúceho mu bezpečie? Mravec takto koná, pretože čaká na neďaleko sa pasúcu ovcu, ktorá ho zožerie aj s trsom trávy, pretože toto všetko sa deje v záujme Motolice. Drobný červík mnohokrát menší ako mravec sa potrebuje dostať do ovčieho čreva, čo, samozrejme, nie je v záujme mravca ani jeho spoločenstva.

poižité pre Fleš

Rovnako sa chová heroín v mozgu človeka. Preprogramuje ho. Droga ignoruje akékoľvek etické, morálne, spoločenské zásady vštepené do mozgu človeka a preprogramuje ho pre svoje potreby, To znamená, že si podmaňuje celý organizmus a činí ho svojím otrokom len kvôli účelu reprodukcie vedomej ilúzie zmyslových vnemov – ilúzie, ktorá prázdnemu žalúdku vraví, že je naplnený skvostnou potravou. V tomto systéme sa aktívne reprodukuje podobne ako Motolica, ktorá sa chce dostať do ovčieho čreva, kde má ideálne podmienky na svoje množenie.

Iste, mozog mravca je len akýsi uzlík neurónov, majúci s mozgom človeka pramálo spoločného. Ale veľmi lákavá paralela tu je, aj keď sme si vedomí, že mozog človeka je tou najkomplexnejšou štruktúrou, ktorú evolúcia kedy stvorila. V okamihu, keď je pod pôsobím drogy, sa chová ako mozog tvora ležiaceho o niekoľko stoviek miliónov rokov nižšie na stupnici vývoja.

Určite, že tej bariére železnej opony, za ktorou sme žili, vlastne vďačíme tomu, že Československu sa vyhýbali všetky cesty distribuujúce tvrdé drogy z ďalekého východu na ďaleký západ. Komunizmus medzi drogu a svojich mladých budovateľov postavil nepriepustný múr. Možno to je jeden z dôvodov jeho pádu. Aký paradox – v čistote nás udržalo nečisté prostredie. Ak by to mal byť dôsledok evolúcie, potom sa vymyká jej vlastným princípom.

vybraté pre Fleš

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s