Fleš

fotografie v článku vyhotovil Milan Turek

Fleš – pozadie

 Sedeli sme v preplnenej kaviarni. Po mojej ľavej ruke kurátorka a po mojej pravici Lucia, ktorú kurátorka mala na starosti. Tlačili sme sa pri malom stolíku a obidvom ženám, zabratým do dôverného rozhovoru akoby nevadil hluk doliehajúci zo všetkých strán. Lucia rozoberala tragickú smrť kamaráta. Jej monológ sýtený vášnivou emóciou ku mne doliehal cez bariéru cvengotu, škrípania ťahanej stoličky, smiechu a hluku spusteného kávovaru. Vôbec ma nevnímala a mne napadlo, či moja prítomnosť v tomto časopriestore má vlastne nejaký zmysel.

Luciin tok reči sa nečakane zastavil a nám sa stretli pohľady. V prvom momente mi pripadalo, že tie široké zreničky sú plné vzdoru a odsúdenia a že z celého projektu nebude nič. Nebude schopná komunikácie, pretože už dopredu ma odsúdila, zaradila ma kamsi do suterénu jej súkromného kritéria hodnôt.

Bol to prvý dojem. Ako som sa neskôr u Lucie presvedčil, bol vždy klamlivý. Rozprávala sa so svojou kurátorkou, v jej hnedých očiach stúpalo odhodlanie a vo mne zrelo poznanie, že to, čo ideme robiť, má skutočný zmysel. Že to nie je náhodný rozmar, niečo ako keď dieťaťu kúpime novú hračku, aby sme na chvíľu odpútali jeho pozornosť.

Pozeral som sa do jej zmyselných, laních očí a uvedomoval som si, že toto dievča je vo svojej podstate iné. Jej vonkajšia, takmer agresívna výbušnosť prejavu zastiera kdesi vo vnútri krehkú a ľahko zraniteľnú bytosť.

V tých očiach bola hĺbka. A ja som zatúžil prejsť tou hĺbkou poznania, hoci som vtedy nemohol ani za mak tušiť, koľko bolesti sa v tom poznaní skrýva. Položil som jej jednoduchú otázku, ktorú by jej pravdepodobne položil každý, kto by sa rozhodol spísať jej vnútornú výpoveď: “Prečo to chceš urobiť?” Jej odpoveď ma zaujala.

pre Fleš - pozadie 

Povedala: „chcem, aby každý, kto sa rozhoduje, že si po prvý raz dá drogu, aby o tom dobre premýšľal, aby ho môj príbeh odradil, proste, aby to nerobil a aby sa prestal s tou myšlienkou vonkoncom zaoberať. Droga je svinstvo“, to mi povedala hneď pri prvom stretnutí a neskôr som sa presvedčil, že to myslela úprimne.

Keď som sa postupne oboznamoval s jej príbehom, chcel som mať moc proti tomu čosi urobiť. Nejakým spôsobom posunúť čas naspäť a zakročiť. To, čo vravela o svojom živote, nebolo jednoduché akceptovať. Myslím, že určité časti svojho tragického príbehu si ponechala pre seba a veľa z toho, čo povedala, z nej liezlo len veľmi ťažko. Tie spomienky boleli, bolia stále.

Príbeh, o ktorom píšem, je príbehom vnútorného sveta dievčaťa, jej búrlivého prechodu do sveta dospelých, draho vykúpeného poznania. „Je to môj svet“, tak vraví románová Lucia. Áno, bol to jej svet.

Celé to začalo, keď som sa náhodne stretol so známou, kurátorkou a ona sa rozhovorila o niektorých prípadoch, čo mala na starosti. Tie informácie o drogovo závislých mladých ľuďoch boli ako výpis čiernej kroniky človeka. Povedala, že toto je téma, ktorá stojí za literárne stvárnenie.

Nuž, bola to výzva.

Lucia mala vtedy sedemnásť rokov a ešte spadala pod kuratelu.

S Luciou som strávil nasledujúci rok života a jej príbeh sa stal nezmazateľnou súčasťou môjho života. To, čo vravela, som si nemusel zapisovať, pretože to vo mne zostalo ako vypálená jazva. Dohodli sme sa, že vždy keď budem mať hotových zopár strán, sa stretneme a ona si to prečíta.

 Dúfal som, že budeme pôsobiť ako otec s dcérou, ktorí sa stretli v kaviarni a preberajú nejakú stredoškolskú prácu. Neviem, ale Luciine reakcie na tie texty sa s touto predstavou dobre nezlučovali. Pamätám sa ako sme sa raz uchýlili do Univerzitnej knižnice, pretože som sa domnieval, že dvojica sklonená nad papiermi tu nebude vzbudzovať pozornosť. Lucia čítala, a potom vybuchla svojím typickým spôsobom. Chvíľu som myslel, že texty skončia roztrhané na dlažbe. Na druhý deň sa mi Lucia ospravedlňovala a priznala, že to skutočne bolo tak, ako som to napísal. Pozornosti sme neunikli, ale postupom času, ako som sa ponáral hlbšie a hlbšie do jej príbehu, mi to prestalo prekážať.

Reklamy

One Response to Fleš

  1. Spätné upozornenie: Fleš – skutočný príbeh | Connections of our life

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s