Jeseň

vonia farbami
Petržalka

Čítať ďalej

Reklamy
Posted in 30 sekundové čítanie | Pridaj komentár

Oči prírody

Boli tu mnoho rokov pred nami a sledovali vývoj ľudského druhu. V ich očiach sa čosi zračí. Aký je to pohľad? Výhražný a či plný obáv? Zračí sa v ňom očakávanie alebo beznádej? Formovali život a potom vedomie druhu, ktorý medzi nich vstúpil tvrdou nohou obutou v baganči. Čo by nám asi povedali, keby sme im mohli požičať hlasivky?

Jedno je isté, ak odídu, potom odíde s nimi aj človek. Spoločne sme súčasťou prírody… aj keď my máme počítače…

Nemyslíte si, že sú úžasné?

Slon africký

Slon africký je najväčšie žijúce zviera na zemi. Samec dosahuje výšky až 3,3 metra a váži 6 ton. Najväčší zaznamenaný samec, ktorý bol zastrelený v Angole v roku 1955, vážil neuveriteľných 12,274 tony a dosahoval výšku 4,2 metra (je umiestnený vo vstupnej rotunde „National Museum of Natural History“ vo Washingtone). Slon africký je inteligentné zviera. Experimenty s učením a chápaním preukázali, že ide o jedno z najbystrejších zvierat. Predpokladá sa, že je to vďaka ich veľkému mozgu.

čítať ďalej

Posted in Matka príroda, zaujímavosti | Tagged , | Pridaj komentár

Svetovládca – koho história nazvala (nazve) otrokom?

Citát: „Ľudia sa unavia životom a prestanú vesmír považovať za hodný úcty a či obdivu. Náboženstvo sa stane bremenom a ľudia dajú prednosť tme pred svetlom. Keď to nastane, bohovia opustia ľudstvo a ich hlasy už nebude viac počuť. Zem sa stane neplodnou, vzduch nedýchateľným a svet zostarne…“

Svetovládca

čítať ďalej

Posted in 30 sekundové čítanie, Duchovné konvergencie, Univerzum | Tagged | Pridaj komentár

Kam kráčaš internet?

Internet do našich končín prišiel tak trochu nesmelo a mnohí z nás, ktorí vo svojej praxi využívajú počítač, k tomuto fenoménu dnešnej doby spočiatku pristupovali pomerne laxne, proste sme mu príliš neverili. Avšak internet vtrhol do našich počítačov ako nezadržateľná vlna tsunami a rovnako ako tento prírodný fenomén, všade tam, kam sa dostal, zanechal za sebou nevratné zmeny.

Internet mení obraz a vnímanie moderného sveta, mení aj človeka, jeho hodnoty, priority, sociálnu existenciu. Nejde o dramatickú zmenu, pretože táto zmena vedomia sa deje postupne, asi tak ako si rodič jedného dňa uvedomí, že jeho dieťa je dospelý človek a s týmto faktom (hocijako by sme chceli) sa už nič nedá robiť. Verím, že internet je otvorenou platformou (inak by tento článok asi nemohol vzniknúť) a je slobodou mysle a vnímania sveta pre súčasného človeka.

Poďme si dať internet pod lupu s človekom ďaleko povolanejším a skúsenejším ako som ja, s človekom, ktorého táto virtuálna forma existencie živí a ktorý sa internetu venuje tak povediac od podlahy. Je ním riaditeľ spoločnosti UIS Internet Solutions, Milan Turek.

 internet

čítať ďalej

Posted in aktuálne správy, technológie | Tagged , | 2 komentáre

2011 in review

The WordPress.com stats helper monkeys prepared a 2011 annual report for this blog.

Here’s an excerpt:

The concert hall at the Syndey Opera House holds 2,700 people. This blog was viewed about 13 000 times in 2011. If it were a concert at Sydney Opera House, it would take about 5 sold-out performances for that many people to see it.

Click here to see the complete report.

Posted in 30 sekundové čítanie | Pridaj komentár

Akí sme chudobní?

Som prihlásený na odoberanie článkov z blogu brazílskeho spisovateľa Paula Coelha. V jednom zo svojich príspevkov Paolo napísal, že má 5 miliónov odoberateľov. Svoje články publikuje na blogu v portugalčine, španielčine a a angličtine, takže nie je div, že ho také množstvo ľudí dokáže čítať. Paolo Coelho je v súčasnosti vo všeobecnosti najčítanejší autor a jeho kniha Alchymista bola preložená do 71 jazykov sveta (posledným bola Maltézčina) a tým sa dostala do Guinessovej knihy rekordov ako najprekladanejší román v súčasnosti žijúceho autora. Na svojom blogu sa zaoberal myšlienkou ako by technicky dokázal spraviť stretnutie so všetkými svojimi odoberateľmi a obdivovateľmi. Skončil s tým, že asi len predsa zostane pri internete. Som rád, že na svete žijú ľudia ako je brazílsky spisovateľ Paolo Coelho a že máme internet, ktorý jednoducho umožňuje projektovať svet druhého človeka.

Na blogu som už priblížil mojim čitateľom myšlienky tohto výnimočného človeka a dúfam Paulo, že sa nenahneváš, keď okrem spomínaných troch svetových jazykov jeden z tvojich článkov si aj tentoraz dovolím preložiť do slovenčiny. Skutočne stojí za to.

 Akí sme chudobní

čítať ďalej

Posted in 30 sekundové čítanie, Stories | Tagged , | 4 komentáre

Na čo asi hľadíš Hillary(?), alebo momentka z Obamovej Situačnej miestnosti.

Portál Flickr zaznamenal nový rekord sledovanosti. Ide o momentku spravenú oficiálnym fotografom Bieleho domu Pete Souzom, na ktorej pracovný tím amerického prezidenta sleduje posledné udalosti z akcie proti Osama bin Ladenovi z 1. mája 2011.

Len v deň, keď bola fotografia „zavesená“ na stránke Bieleho domu na portály Flickr o 15,30 hod miestneho času bolo zaznamenané 390 000 nahliadnutí a tento počet sa dramaticky zvyšoval, až dosiahol hodnotu 1 400 000 o 11 hod. dňa 3.mája. Celkovo za necelé tri dni sa počet záujemcov o zhliadnutie tejto momentky vyšplhal na 3,6 milióna, čo je v histórii tohto portálu absolútny rekord.

čítať ďalej

Posted in 30 sekundové čítanie, technika fotografie, zaujímavosti | Jeden komentár

Dunaj šepká vlnami.

Dunaj šepkáDunaj, po tom čo prekoná katarakty pri mohutnom Hainburgskom brale a spojí svoj tok s výdatným vodstvom Moravy, sa utíši vo svojej neustávajúcej púti popod Bratislavským hradom. Tu tečie takmer po rovine. V minulosti na tomto území často menil tok, vylieval sa z plytkých brehov, vytváral meandre alebo na jar sa vzpriečili ľady a nezriedka jeho neskrotná sila dokázala preraziť nové koryto. Táto jeho tisícky rokov neustávajúca aktivita pod diktátom rytmu ročných období vytvorila životom a pozitívnou energiou prekypujúce územie.

Človek, ktorý sa chcel usídliť na tomto území, to nemal jednoduché, pretože rieka prinášajúca život ho veľmi často brala. Až zhruba posledných tisíc rokov sa vytvorila symbióza ľudskej činnosti s aktivitou rieky, začali sa spevňovať brehy a človek sa dokázal tešiť z nesmierneho bohatstva a krásy darov matky Zeme.

Od konca 20. storočia sa podarilo dosiahnuť, že jedinečné územie južného brehu rieky za hranicou mesta bolo vyhlásené za prírodnú rezerváciu. Mnohí Bratislavčania, obyvatelia Petržalky, ale samozrejme, všetci prahnúci po nádychu pozitívnej energie, sem radi zavítajú. Stretávali sa tu „psíčkari“ a spoločne, zvieratá i ľudia, sme sa tešili z pohody danej týmto miestom.

Pri tejto časti Dunajského brehu som nebol celú zimu a vskutku som sa tešil na stretnutie so známymi miestami, duchovným prameňom pozitívnej energie. Je to príjemná  prechádzka, okolo malého Draždiaku treba prekonať prekážku v podobe Dolnozemskej cesty a človek je tam.

Áno, bol som tam, ale „moje“ územie som nespoznal. Prameň pozitívnej energie matky Zeme bol utisnutý ťažkými nákladnými autami a buldozérmi ťažiacimi štrk. Hľadel som na tú bezohľadnú devastáciu a zarezonovala vo mne myšlienka z filmu Richarda Attenborougha „Grey Owl“, ktorú vložil do úst hlavnému predstaviteľovi, Piercovi Brosnanovi, stvárňujúcemu skutočný príbeh bieleho indiána: „My nie sme pánmi zeme, sme jej deťmi.

Podišiel som k jeho brehu,

až mi Dunaj zmáčal topánky.

Pýtal som sa:

Dunaj,

povedz mi? Avšak

Dunaj, ten

šepká vlnami. čítať ďalej

Posted in Duchovné konvergencie, Matka príroda | Tagged , , | 5 komentárov

Svetový rekord pre digitálnu fotografiu.

Svetových rekordov sa vyrojilo v poslednom desaťročí neúrekom a nie vždy sa musí jednať o rekord v oblasti výkonu ľudských svalov, teda športu. Pretože sa venujem digitálnej fotografii, nasledovný rekord ma zaujal a myslím si, že skutočne stojí za publikovanie.

Fotograf Alfred Zhao nasnímal panorámu mrakodrapov Shanghaia za použitia robotického stojana GigaPan Epic Pro a fotoaparátu Canon 7D s objektívom 400mm f/5,6 s pripojeným dvojnásobným telekonvertorom na sériu 12 tisíc snímok. S fotografovaním začal o pol deviatej ráno a skončil tesne pred súmrakom. Trvalo mu mesiac kým dal dohromady celkový obraz o veľkosti 272 gigapixel, k čomu potreboval kapacitu 1,09 TB pre samotný súbor.

Ak by bola vytlačená v pomere 1:1, tak by zaberala plochu viac ako 7007 bilboardov.

Tie čísla sú z  pohľadu bežnej digitálnej fotografie naozaj giga- a terantické. Takže si túto najväčšiu svetovú „fotku“ predstavme.

Svetový rekord pre digitálnu fotografiu

čítať ďalej

Posted in technika fotografie, zaujímavosti | Tagged , , | 6 komentárov

Želám ti dosť…

Dovolil som si preložiť časť článku na blogu Paula Coelha, spisovateľa, ktorého si nesmierne vážim. Píše v ňom o emaily, ktorý pred nedávnom dostal a jeho autorka súhlasila, aby ho uverejnil. Tento krátky príbeh na mňa mimoriadne zapôsobil a rád by som sa s ním podelil s čitateľmi môjho blogu.

Pisateľka emailu vraví, že bola na letisku a tam stála blízko dvojice, otca s dcérou, ktorí sa lúčili pred vstupom do chránenej zóny. Objali sa a otec povedal dcére: „Mám ťa rád a želám ti dosť“.

Potom sa pobozkali a dcéra odišla. Pisateľku zaujalo, čo vravel otec dcére a aj napriek tomu, že nechcela byť vtieravá, podišla k nemu a povedala: „Keď ste sa lúčili, počula som, že ste povedali ´želám ti dosť´. Môžem sa opýtať, čo to znamená?“ čítať ďalej

Posted in 30 sekundové čítanie | Tagged | Jeden komentár

Tajomný Magus.

Mágovia (z latinčiny Magi) boli Zoroastrijskí kňazi v starodávnej Perzii. Zoroastrizmus je náboženstvo a filozofia založená na učení proroka Zoroastra (tiež známeho ako Zarathuštra) a v 6. storočí pred n.l. patrilo medzi svetovo najrozšírenejšie náboženstvá. Zoroastrijskí kňazi boli súčasne astrológovia, čo bol kult spájajúci sa s Egyptom a majúci pôvod v pozostatkoch Atlantskej civilizácie. Slovo Magi je plurálom a v jednotnom čísle sa píše Magus. Je odvodené zo staroperzského slova Magu-pati – „pán kňaz“ (v modernej perzštine je to slovo Mobed) a významovo, ale aj obsahovo, sa spája taktiež so slovom Šaman (mág, kúzelník, iluzionista, bosorák, čarodejník, alebo aj černokňažník, šarlatán). V Sanskrite sa slovo magha významovo spája s darom, talentom, bohatstvom. V avestánčine (východo-Iránsky jazyk známy zo zoroastrijských textov) sa slová maga, magauuan spájajú so slovami obeta, obetovanie.
Podľa Herodotosa Mágovia boli tajným spoločenstvom v oblasti Medesu (Media – dnešný stredný Irán) a vedeli interpretovať sny. Po páde Asýrie a Babylonu organizovali Perzské spoločenstvo. Ich rozsiahlu moc a vplyv sa snažil obmedziť Cyrus II, zakladateľ Perzskej ríše a po jeho smrti Cambyses II, ktorému sa podarilo ovládnuť Egypt. Mágovia sa vzopreli voči politike Cambysesa a dosadili na trón vlastného vládcu, mladšieho syna Cyrusa II, ktorý sa pomenoval Smerdis. Avšak jeho vláda trvala iba sedem mesiacov, pretože jeho vojsko bolo porazené a on sám bol zabitý Dariom I. Mágovia sa utiahli do ústrania, ale ich klan, aj napriek politickej porážke, v Perzii pokračoval vo svojej mystickej činnosti. Niektorí z nich migrovali na západ a usadili sa v dnešnom Grécku a Taliansku. Od počiatku nášho letopočtu, Mitraizmus (náboženstvo z Perzie) bolo najrozšírenejším náboženstvom Ríma. čítať ďalej

Posted in Hostória, Postavy histórie, Spiritual convergence | Tagged , , , , | 3 komentáre

Absencia lásky

a či strata Vesmíru…

Absencia lásky

električka zvaná túžba čítať ďalej

Posted in 30 sekundové čítanie | Tagged , , | 7 komentárov

Božská častica

Ak vesmír je odpoveďou, ako potom znie otázka?

Božská časticaToto je celý názov knihy amerického vedca, experimentálneho fyzika, nositeľa Nobelovej ceny za fyziku, Leona Maxa Ledermana (narodeného 15. Júla 1922). Leon M. Lederman (spoločne s Melvinom Schwartzom a Jackom Steinbergerom) dostal Nobelovu cenu za svoju prácu na veľmi mizivých čiastočkách hmoty, ktoré voláme neutrína v roku 1988 a knihu, pod hore uvedeným názvom spoločne so spoluautorom Dickom Teresim, vydal v roku 1993.

Ledermanova kniha cez mikrokozmos elementárnych častíc sa snaží popísať správanie makrokozmu. Dallas Morning News ju popisuje ako „najzábavnejšiu knihu o fyzike aká bola kedy napísaná“. V pozadí príbehu nášho Vesmíru ide o existenciu hypotetickej častice vo fyzike známej ako Higgsov bozón, čo je masívna elementárna častica prediktovaná štandardným modelom časticovej fyziky. Potvrdenie existencie Higgsovho bozónu znamená pre fyzikálne vedy potvrdenie našej ľudskej existencie v nekonečnosti časopriestoru. Osvetlenie jedinosti, konečnej jednoduchosti a nedeliteľnosti – akejsi bazálnej kocky Lega v stavebnici Vesmíru, sa nesie od antických čias. Bol to práve filozof Thales  z Miletu (spomínam ho trochu v inej súvislosti v článku o Ezopovi), ktorý 600 rokov pred našim letopočtom povedal, že množstvo rozličných objektov vo vesmíre musí mať základnú substanciu s jednoduchým a preklenujúcim princípom.

Materiálnej vede to „nedeliteľné“ sa predsa len podarilo rozdeliť a s príchodom superurýchľovačov dnes evidujeme celé spektrum častíc, tzv. časticovú ZOO. Nuž a čaká sa na zjednotenie (potvrdenie Thalesovho predpokladu) – objav prvotnej, primárnej častice, ktorá by tú zoologickú časticovú skrumáž mala zastrešiť v univerzálnej teórii, mala by roznietiť svetlo na konci tunela ľudskej existencie. čítať ďalej

Posted in Cognitive sciences, Univerzum | Tagged , , , , , , | 2 komentáre

2010 in review

The stats helper monkeys at WordPress.com mulled over how this blog did in 2010, and here’s a high level summary of its overall blog health:

Healthy blog!

The Blog-Health-o-Meter™ reads Wow.

Crunchy numbers

Featured image

A Boeing 747-400 passenger jet can hold 416 passengers. This blog was viewed about 12,000 times in 2010. That’s about 29 full 747s.

In 2010, there were 45 new posts, not bad for the first year! There were 642 pictures uploaded, taking up a total of 127mb. That’s about 2 pictures per day.

The busiest day of the year was June 21st with 476 views. The most popular post that day was Katastrofa, ktorá zmení život na našej planéte..

Where did they come from?

The top referring sites in 2010 were facebook.com, mail.yahoo.com, en.blog.wordpress.com, healthfitnesstherapy.com, and mail.live.com.

Some visitors came searching, mostly for milan turek, vločka, ezop, snehová vločka, and ropna katastrofa v mexickom zalive.

Attractions in 2010

These are the posts and pages that got the most views in 2010.

1

Katastrofa, ktorá zmení život na našej planéte. June 2010
11 comments

2

May 2010

3

Snehová vločka. July 2010
2 comments

4

Slnečná evolúcia. June 2010
3 comments

5

Hurikán. July 2010

Posted in 30 sekundové čítanie | Pridaj komentár

Čo nás spája…

Čo nás spája

Na prvý pohľad by sa tento obrázok mohol javiť ako trochu zvláštnejšia mapa sveta. Skutočne ide o mapu sveta, avšak túto mapu nevytvorili geografické obrysy kontinentov, ale matematický model prepojení sociálnej siete Facebook, ktorá ohlásila prednedávnom viac ako 500 miliónov užívateľov. čítať ďalej

Posted in 30 sekundové čítanie, zaujímavosti | Tagged , , | Pridaj komentár