Na čo asi hľadíš Hillary(?), alebo momentka z Obamovej Situačnej miestnosti.

Portál Flickr zaznamenal nový rekord sledovanosti. Ide o momentku spravenú oficiálnym fotografom Bieleho domu Pete Souzom, na ktorej pracovný tím amerického prezidenta sleduje posledné udalosti z akcie proti Osama bin Ladenovi z 1. mája 2011.

Len v deň, keď bola fotografia „zavesená“ na stránke Bieleho domu na portály Flickr o 15,30 hod miestneho času bolo zaznamenané 390 000 nahliadnutí a tento počet sa dramaticky zvyšoval, až dosiahol hodnotu 1 400 000 o 11 hod. dňa 3.mája. Celkovo za necelé tri dni sa počet záujemcov o zhliadnutie tejto momentky vyšplhal na 3,6 milióna, čo je v histórii tohto portálu absolútny rekord.

Tieto čísla a pohľady prítomných na fotografii ma zaujali asi rovnako ako tie milióny ďalších záujemcov.

Poniektorí americkí historici komentovali uvedenú fotografiu ako príchod Ameriky ku križovatke s novým, racionálnym smerovaním politiky. Samotnému fotografovi sa dostalo uznania, že sa mu podarilo zachytiť zmenu v smerovaní vedenia najvyššej administratívy. Historik Clarence Lusane k predmetnej fotografii povedal, že minulí prezidenti cítili potrebu sa prezentovať v očiach verejnosti ako mužné a vystatovačné postavy. Profesor sociológie na Meredith College, Lori Brown, povedal, že pre prezidenta je signifikantné, že
nie je uprostred miestnosti na najvyššej stoličke. Politologička Cheryl Contee ocenila ochotu prezidenta sa fotografovať v inej póze ako najsilnejší muž planéty v Oválnej pracovni. Povedala, že skôr pôsobí dojmom ako spolupracovník.
Zdá sa, že mnohí politici v Európe sa chopili tohto štýlu povievajúceho spoza „veľkej mláky“ a zviditeľňujú sa v pozícii „spolupracovníkov“ v košeliach a vo svetroch. Avšak ešte nedospeli do štádia, aby vpúšťali fotografov do svojich pracovní. Na aké fotografie by sme asi tak hľadeli?

Poďme si povedať „kto je kto“ z prítomných na fotografii zo Situačnej miestnosti. Ľudia, čo sedia zľava doprava:

Vice prezident Joe Biden,

Prezident Barack Hussein Obama,

Brigádny generál, Maršal B. „Bradd“ Webb, asistent veliaceho
generála, spojka velenia špeciálnych operácií,

Denis McDonough, zastupujúci poradca národnej bezpečnosti,

Hillary Rodham Clinton, ministerka zahraničných vecí,

Robert Gates, minister obrany.

Z ľudí čo stoja, ma zaujala dáma v strede, ktorá akoby mimochodom nazerá do miestnosti. Môj prvý dojem bol, že to bude nejaká sekretárka, avšak ako som sa horko mýlil, pretože sa jedná o Audrey Tomasonovú, riaditeľku pre boj s terorizmom úradu Národnej bezpečnosti. Rôzne špekulácie vyvolávajú dve osoby, z ktorých vidno len časť a na fotografii sú označení ako muž v béžovej košeli a muž v čiernom obleku.

Je len samozrejmé, že táto fotografia vyvoláva v človeku prirodzenú zvedavosť na čo asi hľadia títo veľmi mocní ľudia našej planéty? Je zrejmé, že sa nejedná o nič príjemné, pretože aj u týchto „ostrieľaných“ ľudí sa dá čítať imanentná hrôza vyžarujúca z jednotlivých očí.

Zväčšil som tvár ministerky zahraničných vecí, pretože údes vyžarujúci z jej očí podporuje jednoznačné gesto.

Keby som mal dať pod fotografiu názov, tak by znel: Na čo asi hľadíš Hillary?

zdroj Wikipédia.

Reklamy

About Milan Turek

science beyond borders, literature, photography, PhD in biophysics
This entry was posted in 30 sekundové čítanie, technika fotografie, zaujímavosti. Bookmark the permalink.

One Response to Na čo asi hľadíš Hillary(?), alebo momentka z Obamovej Situačnej miestnosti.

 1. milanvalda píše:

  V týchto dňoch (približne po roku od uverejnenia fotografie) ministerka zahraničných vecí USA, Hillary Clintonová, mala tlačovú konferenciu, na ktorej vysvetľovala novinárskej verejnosti (video z konferencie sa objavilo na obrazovkách spravodajských kanálov v USA) o čo vlastne išlo.
  Vravela, že veliteľský štáb operácie bol tak nervózny z celého priebehu, že i napriek tomu, že v Bielom dome je veľká situačná miestnosť, sa všetci natlačili do jednej z menších miestností, kde sledovali priebeh 35 až 37 minútovej vojenskej operácie. V reálnom čase sledovali ako pozemná jednotka na opačnej strane zemegule za podpory dvoch vrtuľníkov sa počas sústredeného palebného odporu dostáva cez kamenné múry nádvoria domu, v ktorom boli ukryté predmetné cele vojenskej operácie. V momente, keď fotograf stlačil spúšť sa práve jeden z vrtuľníkov dostal do vážnych problémov, musel nakrátko pristáť a hrozilo, že nevzlietne. Spravodajská televízia CNN aktuálne zaradila animáciu celej situácie, takže diváci mohli sledovať grafický skeč akoby vystrihnutý z podkladu k niektorému z akčných hollywoodskych príbehov.
  Potiaľ vysvetlenie ministerky. Zdá sa, že diváci CNN po celom svete, ba i tie milióny zvedavých návštevníkov portálu Flickr, by mohli byť spokojní.
  Avšak v podtexte tej rečníckej otázky je predsa čosi viac. Už keď sa administratíva najsilnejšej mocnosti sveta rozhodla spraviť očistu, sú jej ciele skutočne čisté? Čo sa skrýva v tom pohľade s reflexiou do hĺbky vedomia i svedomia. Dá sa očistiť svedomie oceľovou kefou?
  Likvidácia násilia ešte brutálnejším násilím len dodáva negatívnu energiu tomuto svetu. Môžeme sa uspokojiť s paradigmou predkladanou americkými filmovými megatrendami, keď na hrdinovi filmovej fikcie je spáchané násilie a to mu dáva legitimitu páchať ďaleko väčšie násilie?
  Aký obraz sveta vlastne obhajuje Hillary Clintonová? Ide skutočne o jej vlastný vnútorný svet? Veď v tom pohľade citlivej ženy sa dá odhaliť ďaleko viac.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s