Čo nás spája…

Čo nás spája

Na prvý pohľad by sa tento obrázok mohol javiť ako trochu zvláštnejšia mapa sveta. Skutočne ide o mapu sveta, avšak túto mapu nevytvorili geografické obrysy kontinentov, ale matematický model prepojení sociálnej siete Facebook, ktorá ohlásila prednedávnom viac ako 500 miliónov užívateľov.

Obrázok vytvoril Paul Butler, pracovník Facebooku, pomocou štatistických výpočtov s vizualizáciou na základe Euklidovskej geometrie. Keď som ho uvidel po prvý raz evokoval mi veľmi podobný obrázok so  štatistickou mapou letových koridorov. Ale, ak sa naň podrobnejšie zahľadíte ( a tu je link na obrázok s plným rozlíšením), uvedomíte si, že to nie sú geografické hranice kontinentov, ako sme na ne zvyknutí, ale skutočne priesečníky prepojení miliónov účastníkov siete so svojimi priateľmi a známymi. A to, čo ma skutočne zasiahlo je, že toto sú reálne krivky našich – ľudských prepojení.

Avšak pri podrobnejšom prehliadnutí obrázku, vám určite napadne, že v mape spojení sú veľké prázdne priestory. Jedná sa o severovýchodnú Áziu, Čínu a strednú Afriku, kde má Facebook len veľmi málo prepojení.

Blog Paula Butlera…

Reklamy

About Milan Turek

science beyond borders, literature, photography, PhD in biophysics
This entry was posted in 30 sekundové čítanie, zaujímavosti and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s