John Lennon

John Lennon

John Winston Ono Lennon, nositeľ Radu britského impéria, bol Anglický hudobník a spevák – skladateľ, ktorý sa stal svetoznámy ako zakladajúci člen hudobnej skupiny The Beatles .  Táto skupina sa stala jednou z komerčne  najúspešnejších v histórii populárnej hudby. Spoločne so svojím priateľom, Paulom McCartneym sformoval jedno z najvýznamnejších pesničkárskych spojení 20. storočia.

Narodil sa 9. Októbra 1940 v Liverpoole. V tom čase bol Liverpool mestom džezu a ľahších hudobných žánrov smerovaných Lonniem Doneganom. Prostredie evokujúce v sebe formu spoločenskej revolty malo veľký vplyv na chlapca dorastajúceho do svojho pubertálneho obdobia. John Lennon zakladá svoju prvú hudobnú skupinu s názvom The Quarrymen, ktorá v roku 1960 prerástla do The Beatles. Ku koncu 60-tych rokov sa skupina rozpadla a Lennon vstúpil na svoju sólovú hudobnú kariéru s mimoriadne úspešnými albumami: „John Lennon/Plastic Ono Band“ a „Imagine“, s takými ikonickými  piesňami ako boli „Give Peace a Chance“ a „Imagine“. V roku 1975 sa John Lennon rozhodol odísť do ústrania hudobného biznisu, aby sa venoval svojej rodine. Avšak v roku 1980 prichádza s novým albumom „Double Fantasy“. Bol zavraždený 8. Decembra 1980 len tri týždne po tom, ako tento hudobný album uzrel svetlo sveta.

John Lennon mal povahu rebela, čo malo vplyv na jeho hudbu, texty, ale aj maľby a film, vychádzalo na povrch v početných rozhovoroch a stal sa kontroverznou postavou najmä cez vlastné politické aktivity. Presťahoval sa v roku 1971 do New Yorku. Jeho kritika Vietnamskej vojny vyústila v dlhodobý pokus administratívy prezidenta Richarda Nixona o jeho vyhostenie, pričom jeho piesne boli všeobecne adoptované mladou americkou populáciou formou anti-vojnového hnutia.

V roku 2010 sólové albumy Johna Lennona prekročili hranicu 14 milión predaných nosičov, ako spoluautor alebo hudobník sa dostal na zoznam 27 titulov zo 100, rebríčka najúspešnejších amerických hitov. V roku 2002 v súťaži o 100 najväčších Britov dostal také množstvo hlasov, ktoré ho zaradilo na 8. priečku a v roku 2008 ho časopis Rolling Stone zaradil ako 5. najväčšieho speváka všetkých dôb. Po smrti v roku 1987 bol uvedený do Haly Slávy pesničkárov a v roku 1984 do Haly Slávy Rock and  Rollu.

Piesne Johna Lennona a Beatles mali na nás ako generáciu dorastajúcich adolescentov v 60-tych a začiatkom 70-tych rokov mimoriadny vplyv. Nosili sme dlhé vlasy, na vandroch sme hrali jeho pesničky. Predávali sa okuliare známe ako „lenonky“, stal sa nositeľom art-dizajnu v mladej móde tej doby.

8. decembra by sa bol dožil sedemdesiat rokov. Spomínam si na neho s láskou, ktorú svojím dielom rozdával a s hlbokou úctou.

(Zdroj – Wikipédia)

Na bočný panel som umiestnil video s pesničkou „Imagine“ v textovej forme, aby sme hlbšie vnikli do jej charizmatického obsahu.

Reklamy

About Milan Turek

science beyond borders, literature, photography, PhD in biophysics
This entry was posted in 30 sekundové čítanie, Postavy histórie and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s