IOTA – nahliadnutie pod pokrievku, a či tanec nad horúcou polievkou.

Moja neter, po tom, čo sa začítala do knihy, mi povedala, že sa veľmi ťažko dostávala cez jej začiatok. Povedal som si, niet sa čo diviť, je tam dosť fyzikálnych interpretácií, no proste nie je to príbeh lásky na aký sú dospievajúce dievčatá receptívne. (I keď IOTA je príbehom lásky k životu, k poznaniu a hodnotám, pre ktoré sa oplatí nazrieť za hranice všednosti.)

Potom mi zavolal spolužiak z vysokej školy, že si kúpil knihu a chcel by do nej podpis od autora. Tak sme sa stretli a pri tej príležitosti mi povedal, že ten začiatok je dobre silná káva. Tak, keď mi toto povedal fyzik, ktorý navyše tú fyziku učí na našom bývalom Matfyze, to už som naozaj spozornel.

Preto som si povedal, že aspoň na stránkach svojho blogu poodkryjem „autorskú pokrievku“ a pre čitateľov sprístupním niekoľko myšlienok, ktoré sú bázou a či nosnou plochou diela.

IOTA je mimozemšťan. Tento termín používam veľmi nerád, ešte sa mi dá ako-tak akceptovať štýlom, ktorý je známy z filmového prepisu „E.T.“ režiséra Stevena Spielberga. Pre mňa a moje dielo je spoločným domovom Univerzum, takže v tomto zmysle je IOTA našinec. Ak pátrame ďalej po zmysle a význame slova „Iota“, tak mimo iného narazíme na fakt, že je to písmeno gréckej abecedy, ktoré vyjadruje najmenší prvok, ako taký ho poníma i Biblia.  

IOTA je duchovná bytosť. Žije na vyššej úrovni vedomia. Tento spôsob a vnímanie reality boli kedysi na našej planéte prirodzenými prejavmi bežného života. Bolo to v čase rozkvetu Atlantídy, keď existovala komunikácia so životom nemajúcim pôvod na Zemi. Po rozpade tejto civilizácie sa duchovné prvky našej existencie zachovali, predávali sa interaktívnym poznaním nastupujúcej civilizácii a neskôr sa učili v egyptských školách mystérií. Egyptské školy mystérií vyučovali o najvyššej trojici (tento poznatok bol zakomponovaný do kresťanskej tradície ako mnoho iných ďalších, klerikálnych prvkov). Trojicu predstavovali Boh, Syn a Duch svätý, ktorý v tradičnom ponímaní mystérií predstavoval ženský princíp.

trojica - pre článok IOTA...

V egyptskej mytológii trojicu predstavujú Osiris, Horus a Isis. Duchovná bytosť IOTA je v tomto zmysle ženský prvok. Realizuje to svojským spôsobom, keď na seba zoberie podobu Susan – hlavnej ženskej hrdinky románu. Vzniká paralelná zápletka, ktorá prináša v uzlových bodoch stretu dvoch identických protagonistiek nečakané súvislosti.

IOTA jestvuje mimo časovej línie – neoddeliteľnej súčasti našich, pozemských životov. Vo svojom úvodnom monológu má s tým veľký problém, pretože jeho vstup do hmotného sveta musí nevyhnutne priniesť časovú stopu. Zároveň je Strážcom galaxie a je konfrontovaný s informáciou, že sa kdesi v jej vnútri má odohrať čosi, proti čomu je nútený zakročiť. V románe sa dozvedáme, že TO „čosi“ je vedecký experiment prekračujúci racionálnu hranicu stabilnej organizácie hmoty, ktorá sa vyvíjala od svojich prvopočiatkov do podoby ako ju poznáme dnes. Jedná sa o prvok, na ktorom sa zakladajú vlastne všetky mytologické príbehy – prienik chaosu, alebo, ak chcete, boj dobra so zlom.

Príbeh stojí na súčasnom relevantnom poznaní sveta. Začína sa vedeckými faktami, ktoré sa zaoberajú rýchlosťou informácie a jej schopnosťou prekročiť absolútnu hranicu – rýchlosť svetla. Naša civilizácia dnes skutočne dospela do stavu, kedy je schopná reorganizovať usporiadanie našej starej dobrej známej hmoty – protónov a elektrónov. Ako inak, tu sa pod dejovú líniu podpisuje práve vedecký fanatizmus spojený s neúnavnom túžbou človeka po absolútnej moci. Práve pre tieto dejotvorné prvky sa román začína faktografickými správami, ktoré sa objavili v dennej tlači a ktoré nás neustále obklopujú ako naša civilizačná hrozba celému Univerzu.

Tieto fakty nemôžu nechať nikoho (kto je aspoň trochu do veci zainteresovaný) chladným, IOTU nevynímajúc, obzvlášť keď je na to pripravovaný, aby to ustrážil. Rozumiem tomu, že tieto fakty sa nečítajú jednoducho, (sú šifrou, ktorá odhalí svoje tajomstvo až po pozornom vnímaní deja) avšak orientujú čitateľa do dnešnej prítomnosti, aj keď román IOTA spadá do kategórie sci-fi a pokojne sa môže odohrávať i o niekoľko desiatok rokov v budúcnosti. A ak k tomu skutočne príde, modlime sa za ženský prvok, aby IOTA naozaj prišiel a vytiahol nás z tejto šlamastiky. Podobne ako zasiahla Isis v známom egyptskom príbehu, keď svetu hrozila vláda Sutecha – vláda všeobecného chaosu.

Reklamy

About Milan Turek

science beyond borders, literature, photography, PhD in biophysics
This entry was posted in Príbehy, Spiritual convergence and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s