Votrelec

VotrelecOd sociálneho hmyzu sa učíme evolučné stratégie inteligentných druhov. Pokiaľ chceme, aby sa náš druh rozvíjal a rástol, musíme presne pochopiť akú prevahu nad nami má sociálny hmyz. Vyvinul taktiku metamorfózy – individuálneho prekonávania niekoľkých stupňov , z ktorých každý je chytrejší a pohyblivejší než boli tie predchádzajúce. Používajú v časových a štrukturálnych kastách deľbu práce. Vyvíjajú nové formy, ktoré dovoľujú biblii druhov – DNA, obsadiť nové ekologické stratégie. Inteligencia vajíčka organizuje hmyzí roj (genopool) do harmonickej, flexibilnej, rôznorodej jednotky.

Toto je výňatok z predhovoru Timothy Learyho z knihy „HR Giger  ARh+“. Timothy Leary (americký psychológ, zaoberal sa osídľovaním vesmíru, predlžovaním ľudského života. Bol fanúšikom kryoniky. Sedem gramov jeho popola bolo vynesených do vesmíru spolu s popolom Gerarda O´Neilla a Gene Roddenberryho) bol vášnivým obdivovateľom švajčiarskeho maliara, sochára, tvorcu umeleckého smeru s názvom biomechanický surrealizmus, ale hlavne kreatívneho tvorcu skulptúry Votrelca z rovnomerného filmu Ridleyho Scotta – Hansa Ruediho Gigera.

Prvky tvorby kontroverzného švajčiarskeho umelca by sa dali popísať tromi s: sex, satan, smrť. Tri malé s spája jedno veľké S – Strach. Samotný umelec o sebe píše, že bol výrazne ovplyvnený, keď mu kamarát ukázal knihu s fotografiami z roku 1904, ktoré ukazovali mučenie vraha čínskeho císara. Režisér Ridley Scott, ktorý o sebe mimochodom vyhlasuje, že nemá rád sci-fi, vedel prečo si vybral tento typ umenia.

Téma “Votrelec“ mi napadla práve pri prezeraní excelentne urobených makro snímok drobného pavúčika s pomenovaním Skákavka, autora Tomáša Raka. Na konci článku som pripravil slide-show s úžasnými fotografiami tohto votrelca z čeľade Salticidae.

Redigoval som svoju knihu „Fleš“ a napadla mi pri tom scéna ako som bol kdesi s Luciou a ona zazrela pavúka. Striasla sa znechutením.

Opýtal som sa: „Čo sa deje? Veď je to malý pavúčik.“

„Malý, veľký, to je jedno,“ odpovedala Lucia, „neznášam ich.“

„Prečo?“

„Neviem,“ pokrútila hlavou, „mám z nich hrôzu.“

„Nepreháňaš?“

„Veď majú iks nôh.“

„Osem,“ namietol som.

„No a nezdá sa ti to trochu veľa!“

Prečo majú ľudia (prevažne ženy) takú hrôzu z týchto tvorov? Možno si spomeniete na slávnu reláciu Francúzskej televízie „Pevnosť Boyard“, kde súťažiaci musel prejsť cez kabínu plnú pavúkov. Našli sa ženy, ktorých strach bol väčší ako motivácia kolektívnej výhry a odmietli tam vstúpiť. Neviem ako by som sa ja zachoval pred takouto skúškou. Myslím si, že by som s tým nemal mať problém, avšak to človek zistí, až keď sa nachádza v konkrétnej situácii.

Jedno je isté, bez existencie tohto tvora s ôsmimi nohami, by sa náš život premenil na peklo boja s muchami a všetkým tým okrídleným a bodavým hmyzom, ktorý nám dokáže poriadne znepríjemniť chvíle pohody. Vravel som aj Lucii o tejto prospešnosti pavúkov, hadov, žiab, mlokov a iných tvorov, ktoré žijú v nepriazni najmä jemnejšej časti ľudskej populácie, ale zjavne som s týmto argumentom neuspel.

VotrelecTimothy Leary z úvodného citátu zrejme vníma evolúciu ako spásu človeka, teda tvora stojaceho na najvyššej priečke jej hierarchie. Avšak ak má evolúcia dospieť k výtvoru generovanému nočnými morami a expresívnym motorom strachu zo smrti, potom to pre človeka nebude žiadna výhra.

Skákavka sa tak trochu vymyká z predstavy akú sme si vytvorili o pavúkoch. Je bežnou súčasťou príbytkov, avšak je tak malá a nenápadná, že si jej pestrú existenciu všimne iba lovec makro snímok. Mohli by sme o tomto pavúčikovi povedať, že je typický predátor, ktorý si však nevytvára charakteristickú pavučinu, ale na svoju korisť striehne v ústraní a loví ju, ako naznačuje jeho názov, skokom a následným vstreknutím jedu.

Skákavka je predovšetkým zaujímavá svojím vlastným vnemom sveta. Má na to štyri páry očí usporiadané dookola hlavy, pričom dominantný je stredný pár. Údajne sa jedná o najdokonalejší hmyzí zrak. A keď máte senzory zraku okolo hlavy nepotrebujete ňou otáčať a potom je zbytočný aj krk.

This slideshow requires JavaScript.

Fotky sú uverejnené so súhlasom autora a kto by mal záujem pozrieť si aj iné, technicky veľmi podarené makro snímky z ríše hmyzu, tu je link na fotografa Tomáša.

Ešte malý dodatok – všetci votrelci pekne pohromade. Vskutku skvostná rodinka, čo myslíte?

Reklamy

About Milan Turek

science beyond borders, literature, photography, PhD in biophysics
This entry was posted in Umenie, zaujímavosti and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

One Response to Votrelec

  1. Spätné upozornenie: 21 | Connections of our life

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s