Vitajte na planéte Zem

„Bluemarble“ – Modrá sklenka – je určite jeden z najznámejších záberov na Matku Zem z vesmíru. Táto snímka sa po 38 rokoch od jej vzniku objavila na portáli NASA – Astronomy Picture of the Day.

NASA prinieslo zo svojej softvérovej dielne obraz zložený z čriepkov vyše 5 tisíc záberov, ktoré sú predošlými Astronomickými obrázkami dňa. Mozaika z rôznych kútov Vesmíru zobrazuje slávnu Modrú sklenku.  Toto zaujímavé dielo mi pripomína učenie najstaršieho filozofa Hermesa Trismegista, ktorý vraví, že „to, čo je dolu je práve také isté ako to, čo je hore“. Rozličné elementy Univerza, individuálne dávajúce nezávislú obrazovú informáciu, ale v celku – jedinosti svojich početných prvkov – komponujúce skladbu univerzálne známu každému človeku, obraz sveta mikroskopických elementov sa stáva dokonalým nárysom makrosveta – všeobecne zrozumiteľnej informácie.

Táto informácia o našej Zemi sa mi spojila s videom, ktoré na YouTube videlo viac ako 30 miliónov ľudí. Video má názov „Kde do pekla je Matt?“, ale ja by som mu dal názov „Všetci sme len deti Zeme“. Premýšľal som prečo tento šot prekonáva v návštevnosti top rebríčky slávnych hudobných skupín. Myslím, že ide o túžbu tých 30 miliónov, medzi ktorých rátam aj seba, po myšlienkovom spojení, po jedinosti okamihu – predsa sme tak rozdielny a v tejto početnej rozdielnosti prvkov je naša jednota a jej esenciou je práve naša Zem.

Všetci sme obyvateľmi tejto vzácnej planéty, nadovšetko ju chráňme a milujme ju. Predsa je tak úžasná, jediná a nenahraditeľná.

Prinášam celú mozaiku s názvom „Vitajte na planéte Zem“ o veľkosti 3,3 MB (stránka sa bude dlhšie nahrávať do prehliadača). Neváhajte a zväčšite si tento skvelý obraz, určite pri ňom strávite viac ako „30 sekúnd čítania“ kam som kategorizoval tento článok.

Mattove video sa nachádza na bočnom paneli. Pripojte sa k jeho 30 miliónom divákov.

Tech. poznámka: možno je vhodnejšie si obrázok uložiť do počítača a potom si ho prezrieť v ľubovoľnom fotoeditore, ktorý umožňuje nastaviť obrazovú lupu viac ako 100 percent, ktorú ponúka tento portál.

Reklamy

About Milan Turek

science beyond borders, literature, photography, PhD in biophysics
This entry was posted in 30 sekundové čítanie, zaujímavosti and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s