Harmónia nebeských síl.

HarmóniaNie vždy naša Zem vyzerala tak ako ju poznáme dnes. Avšak jej vesmírna púť po celú históriu pozemskej civilizácie sa neodchýlila ani o centimeter. Neustále krúži na svojej orbite v zajatí gravitačných síl hviezdy, ktorú sme pomenovali Slnko. Je presne tak ďaleko, aby nás Slnko nespálilo a zároveň presne tak blízko, aby nebola pokrytá večným ľadom, aby sa na nej mohol vyvinúť tvor, ktorého sme pomenovali Homo homo sapiens.

Krúženie Zeme v jej kozmickom cykle predstavuje harmóniu vedomia nebeských hodín. Naša planéta je dôsledná a s neochvejnou pravidelnosťou nám pripomína, že tok času je tu na to, aby sme akceptovali vesmírny kalendár, aby sme pochopili nebeské sily, ktoré sú rytmickými akordmi času, sú harmóniou a kolískou zrodu toho tvora, ktorý sa v tomto čase vyvinul len preto, aby ho svojím vedomím obsiahol.

V článku „Faraón – forma svetovlády“ som sa pokúsil zamerať na obdobie, keď ľudia boli vedení a učení ďaleko vyspelejšou civilizáciou, ktorá predchádzala tú našu. Bolo to obdobie trvajúce (to číslo znie neuveriteľne) niekoľko desiatok tisíc rokov. Bolo to obdobie využívania kozmickej energie, kedy ľudia tvorili, učili sa od tých múdrejších vnímať vlastnú existenciu ako individuálne vedomie širokých súvislostí kozmických zákonov. Antropomorfná tvorba povedomia, na ktorej sa buduje naše súčasné bytie sa udiala v čase, keď sme boli postavení na vlastné nohy. Bol to umelý, neprirodzený zásah.  Oddelil vedomie a pamäť, oddelil ducha a telo a vnútil nám predstavu ega ako strojcu myšlienkového procesu existencie s mantinelmi počiatku a konca, existencie determinovanej časom.

Tento článok je možno určité povzdychnutie, bez nejakej ambície vystrkovať ukazovák a či, nebodaj, hroziť. Je pokusom naviesť myšlienky na cestu, kde sme už určite raz boli. Na druhej strane reflektuje pocit, ktorý by som prirovnal ku situácii polárneho bádateľa hľadajúceho v snehovej búrke spásonosný stan s teplom a potravinami. Vie, že záchrana je nablízku, ale prudký vietor mu metie do tváre závany bičujúceho snehu. Prístroje vypovedali, zostal mu čistý inštinkt, ktorý mu vraví, že nie je ďaleko od spásy. V bielej hmle, neustávajúcej búrke sa otáča dookola a je si istý, že ak nezachytí nejaký orientačný bod, zahynie.

Ospravedlňujem sa za tú dramatizáciu, nejako sa sem priplietla, ani neviem ako. Možno preto, že i keď nerád, vlastne aby som sa dostal k samotnej pointe ukrývajúcej sa za názvom článku, musím popísať relevantnú mieru znalostí. Nakoniec nemusí to byť na škodu, nie každému sa chce, hlavne v dovolenkovom období, rešeršovať internetové encyklopédie.

Takže poďme k vesmírnej púti našej planéty.

Harmónia

Taký jednoduchý fakt ako je sklon Zemskej osi k ekliptike jej dráhy, sa postaral o to, že na našej planéte sa vyvinul život a s ním človek a s ním vedomie o vesmíre, vedomie o pohybe hviezd, vedomie o vlastnom osude, ktorý má s týmto priestorom čosi do činenia. Sklon zemskej osi je na príčine, že máme ročné obdobia, že východ Slnka sa v závislosti na ročnom období posúva po horizonte a že v rôznom období je vidieť rôzne zoskupenia vychádzajúcich hviezd pokiaľ nám ich prvé ranné zore nezastrú.

Pred niekoľko tisíc rokmi bola atmosféra čistá, bolo v nej omnoho menej oblačnosti a civilizačného smogu, takže ľudia vnímali pohyb nebeských sfér ako všetko objímajúcu harmóniu života. Možno to bolo takou samozrejmosťou ako keď si dnes človek otvorí internet a klikne si na stránku o počasí. Tí, čo vedeli čítať v nebeských znameniach, nepotrebovali superpočítače a s nimi nevyhnutnú energetickú sieť a s ňou nevyhnutný smog.

Harmónia

Je toto skutočne západ slnka nad Zemským severným pólom? Možnože miestne legendy o tom vravia, ale dnes by sme tento obraz nemohli vidieť. Je vyjadrením pokoja a harmónie, skrýva sa v ňom istota nebeských sfér, poznanie o jedinosti bytia. Každý z nás má možnosť zopár ráz za život pozorovať zatmenie, vieme, že uhlová veľkosť pozemského pozorovania tak Slnka ako aj Mesiaca je rovnaká. Dominancia Mesiaca v obraze vraví vlastne o tom, že bez tohto supútnika by na Zemi mohol vzniknúť život iba vo svojich primitívnych formách. Práve táto planétka tak neodolateľne príťažlivá pre citlivý, poetický duch básnika a či zverskú dušu vlkolaka, stabilizuje zemskú os.

Harmónia

Ešte stále máme miesta na zemi, kde sa dá pozorovať hviezdna obloha so svojimi miliardami hviezdnych svetielok, vzdialených svetov ako pred mnohými rokmi. Tento záber bol urobený 4. júna v Oramane, horskej oblasti Kurdistanu v západnom Iráne. Kráľovská hviezda súhvezdia Leo, modrý Regulus a červená planéta Mars sa objavujú ako farebne spárovaná dvojica nad horizontom, veľmi dobre rozoznateľná voľným okom. Je to čas, keď sa  jasná Venuša už ukryla za horami a Slnko je nedočkavé aby svojím svitom ukrylo túto nebeskú panorámu.

Harmónia

Aurora Borealis – famózne predstavenie energie slnečného vetra, nad Medvedím jazerom na Aljaške. Tieto veľké sily prírody harmonizujú v predstavení symetrie všetko, čo sa deje ako aj hore, tak aj dole. Toto Čerenkové žiarenie vznikajúce kolíziou energetických častíc slnečného vetra s hornými vrstvami atmosféry sa dá vidieť iba v oblasti zemských pólov. Na severnom póle dostalo pomenovanie podľa gréckeho názvu severného vetra – Boreas. A na južnom póle sa nazýva Aurora Australis.

Harmónia

Takto ju videli 29. mája kozmonauti z vesmírnej stanice ISS 350 kilometrov nad zemským povrchom.. 24. mája boli pozorované intenzívne slnečné erupcie, ktoré interagovali so zemským magnetickým poľom a zakrivenie vyžarovania je práve spôsobené touto interakciou nebeských síl.

Harmónia

Keď sa bohovia rozhnevajú, tak pošlú vesmírom rýchle plynové projektily. Našťastie je to dosť ďaleko od nás. My pozorujeme plynové zvyšky po nečakanom výbuchu supernovy označovanej N49. Je to úžasná harmónia stojaca na počiatku všetkého vznikajúceho z chaosu. Vidíme skomponovaný obraz z dvoch vesmírnych teleskopov Chandra a Hubble. Žlté vlákna sú extrémne horúce výrony plynu v röntgenovom spektre prevedené do viditeľnej podoby. Modré sú chladnejšie oblasti. Rozpínajú sa na vzdialenosť 30 svetelných rokov. Udalosť sa v skutočnosti stala pred tisíckami rokov. Svetlo – informácia o tejto explózii, nás dosiahlo 5. marca. Žiariace oblasti v modrej časti rozpínajúceho sa zvyšku supernovy sú vysoko magnetické, rotujúce neutrónové hviezdy. Rýchlosť rozpínania oblaku, ktorá spočiatku bola 70 tisíc kilometrov za hodinu, sa teraz javí, že je väčšia ako 7 miliónov km/hod.

Harmónia

Bohovia Veľkonočného ostrova sledujúci zatmenie slnka sa museli na chvíľu usmiať, aby rozohnali mraky, ktoré sa schyľovali ukryť pohľadu tento nebeský úkaz. 11. júla sa na Veľkonočnom ostrove dalo pozorovať celkové zatmenie. Moai v popredí dopriali všetkým, ktorí si dali čas a námahu a peniaze, aby sa im prekrytie slnka kotúčom mesiaca aspoň na moment odhalilo v plnej nádhere. Okolo čierneho kotúčika mesiaca je žiarivá koróna.

Harmónia

Slnovrat – to je čas, keď Slnko dosiahne svoju najvyššiu polohu v nadhlavníku, bol vždy znamením pre spustenie ročného kalendára. Letný slnovrat (21. júna) na anglických ostrovoch bol podnetom pre vybudovanie kamenného planetária – Stonehenge. Na severnej pologuli sa končí obdobie jari, nastáva leto a s ním žatva, ktorá má pre človeka rovnaký význam dnes ako mala aj pred 4500 rokmi. Slnko nad Stonehenge malo pre človeka kamennej doby omnoho väčší zmysel, či už svojou symbolikou alebo polohou v nebeských sférach. Kamene sa rozpadli, ale Slnko, keď sa nám vo svojom nebeskom cykle vracia, je neustále v rovnakej polohe. Iba symboly sa kdesi potichu vytratili.

Obrazový materiál som čerpal zo stránok NASA a Wikipédie.

Reklamy

About Milan Turek

science beyond borders, literature, photography, PhD in biophysics
This entry was posted in Duchovné konvergencie, Matka príroda and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s