Tri mesiace po…

Mexický záliv

katastrofe vrtnej plošiny Deepwater Horizon sa vývoj jednej z najhorších ekologických katastrof dostal na obrazovky najsledovanejších TV spravodajských centier. CNN v hlavných správach ukázala situáciu na morskom dne v 1500 kilometrovej hĺbke pod hladinou Mexického zálivu. Akoby sme sa pozerali na video šot z druhej polovice apríla tohto roku – nič sa nezmenilo!!! Vidíme obrovský výron prúdiacej ropy (prečo tieto zábery obrazovo tak nápadne pripomínajú gejzír sopečného popola z donedávna aktívnej sopky na Islande?), z neutesnenej diery v morskom podloží.

V spravodajstve išlo o sľuby spoločnosti BP (ktorej patrí Deepwater Horizon), že dieru v morskom podloží zaťažia novo vyvinutým oceľovým zvonom, ktorý pod tlakom vody dieru utesní a bude môcť odvádzať ropu do tankera. Spoločnosť BP sľubovala vyriešenie problému na 100 percent. Nestalo sa tak, aspoň doposiaľ. Prečo? Tak odpoveď na túto otázku by sme možno dostali, keby sa dali použiť stredoveké metódy inkvizície, t.j. natiahnuť na škripec zodpovedných riaditeľov spoločnosti. Napadá mi ironická otázka, či by to uznala aj Matka príroda a zastavila prúdiacu ropu?

Rovnako je pre mňa záhadou, že svetové spoločenstvo, OSN, vládne autority USA a ďalšie kompetentné svetové organizácie stoja so založenými rukami a len kriticky z diaľky pozorujú úsilie BP akoby ich tešilo, že tento hrad z piesku sa neustále rúca. Navyše vláda USA nielenže nepriloží ruku k dielu, ale uvažuje o návrhu zákona uvaliť embargo na spoločnosť BP, čo by s veľkou pravdepodobnosťou bol jej finančný a tým aj celkový koniec. Opäť je len roztočená hra peňazí.

Nakoniec spomínanej reportáže zaznela zásadná (a na pomery CNN aj inteligentná) otázka reportéra: „Čo sa teda stane, ak sa ten únik ropy BP nepodarí vyriešiť?“

Pripadá mi to ako v tom vtipe z medicínskeho prostredia, znajúcom v tejto súvislosti až príliš sardonicky: „operácia sa síce podarila, ale pacient zomrel.“

Chcete vedieť, čo sa teda stane? V mapke na konci článku Ropná katastrofa v Mexickom zálive – viac zlých správ ako dobrých, sa skrýva odpoveď.

Mexický záliv

Amatérske video – 20 minútová prechádzka po jednom z bývalých nádherných zákutí prírody – ostrov v Mexickom zálive, s WJ. Nicholsom, ktorý toto video natočil pre svoje dcéry Grayce a Julia, aby ich tieto veci dokázali posilniť. Nichols vraví, okrem iného: „je to ďaleko horšie ako sme očakávali“.

Reklamy

About Milan Turek

science beyond borders, literature, photography, PhD in biophysics
This entry was posted in aktuálne správy and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s