Zakrivený priestor.

nočná obloha

Pýtate sa, čo sa stalo s nebom? Je to digitálne skrútenie priestoru, ktoré dokáže vyrobiť štvorhodinová expozícia nočného neba na jednom zábere. Exponuje sa cesta nočnou oblohou najjasnejších hviezdnych objektov. No a zakrivenie je spôsobené tým, že sa jedná o plnú 360 stupňovú panorámu. Obrázok je skomponovaný s nebeskou klenbou pod Južným pólom (naľavo) a Severným pólom, ktorý je pod horizontom napravo.

Ak ste niekde v horách na dovolenke, potom je skutočne výborný čas na pozorovanie nočnej oblohy. Mesiac je v len v treťom dni svojho cyklu po nove a zapadá nad naším územím približne okolo 22. hodiny. Čím vyššia je nadmorská výška, tým sú pozorovacie podmienky lepšie, pretože vzduch je menej znečistený spodnou vrstvou atmosféry. Treba si nájsť miesto bokom od civilizácie, aby ste neboli rušený rôznym druhom osvetlenia. Smerom ďalej na západ mesiac zapadá neskoršie, teda ak ste v Českých krajoch, máte čas na pozorovanie po 23. hodine. Ak ste vo Francúzsku, tak už je západ mesiaca po polnoci, avšak dnes majú Francúzi národný sviatok, oslobodenie Bastily a po celej krajine sa dajú očakávať nočné ohňostroje, takže ak ste niekde v Alpách, odporúčam počkať s pozorovaním radšej do zajtra.

meditácia pre ZemSkúsme spojiť pozorovanie nočnej oblohy s očistnou meditáciou prúdenia energie Matky Zeme. Vyhľadajte si miesto, kde je kúsok rovnej lúky a nie sú skaly, pretože sa môže stať, že sa vám zatočí hlava a neudržíte sa na nohách.

Začíname tak, že rozkročíme nohy, aby sme boli v stabilnom postoji. Rozpažíme obidve ruky, dlaňami nahor, sústredíme sa na rytmické dýchanie. Pomaly vyvrátime hlavu nahor a necháme si cez vedomie prúdiť len kolotoč nebeskej klenby. Môžete si vybrať nejakú skupinu hviezd alebo behať očami po neustále sa dynamicky menenom obraze vychádzajúcich a zapadajúcich súhvezdí.  Nechajte si prúdiť kozmickú energiu cez dlane do pŕs. Príval energie roztočí srdečnú čakru a vy precítite jednotu spojenia s Vesmírom. Predstavte si pohľad na seba ako stojíte s roztiahnutými rukami na zemeguli, ste jej súčasťou, nohy vrastajú do zeme ako korene a cítite jej otáčanie, celú dynamiku nebeského kolotoča. Keď ste naplnení energiou, priložte dlane na prsia a nechajte energiu pomaly prúdiť cez telo do nôh a ďalej do Zeme. Preciťujte jej tok, ktorý so sebou odnáša všetky negatívne čiastočky, čistí všetky bunky a rozvibruje ich kozmickou energiou.

Túto meditáciu môžete vykonávať pokojne do prvej rannej zore a odchádzať spať s vedomím pohľadu na zorničku a súhvezdie, ktoré predchádzalo jej východu. Ak sa vám to podarí, budete mať dojem, že ste sa opäť narodili.

Obrázok je prevzatý zo stránky NASA.

Reklamy

About Milan Turek

science beyond borders, literature, photography, PhD in biophysics
This entry was posted in Duchovné konvergencie, Matka príroda and tagged , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s