Matka Zem

Vítajte na planéte, ktorá sa volá Zem. Je to tretia planéta v sústave od hviezdy s menom Slnko. Zem má tvar gule, iba na svojich póloch je trochu sploštená. Na pevnom povrchu sú väčšinou skaly, avšak 70 percent jej povrchu tvorí voda.

Matka Zem

Tento obrázok urobila posádka kozmickej lode Apollo 17 v roku 1972 a zatiaľ to bol posledný let človeka na mesiac. Planéta Zem má tenučký ochranný obal, ktorý voláme atmosféra. Z väčšej časti ju tvoria dva plyny – dusík a kyslík. Atmosféra so stúpajúcou výškou redne a v oblasti nad 10 km od povrchu Zeme je tak riedka, že tu už nie je možný život. 30 km od povrchu Zeme sa začína nekonečný priestor. Ľudia, ktorí mali to šťastie a prekonali túto nepatrnú vzdialenosť, sa zmenili. Pozerali sa na našu Matku cez okienko kozmickej lode a ich vedomie obsiahlo dokonalosť Univerza. Pre každého kto sa z tejto výšky pozerá nadol, sa dianie na povrchu Zeme stáva zrnkom piesku v  púšti bez hraníc.

Toto je jeden z najrozšírenejších záberov. Jeho publikácia sa nedá spočítať, ale dozaista ho videlo štyri pätiny zemskej populácie. 20 kilometrov tvorí úzky pásik, ktorý prakticky nie je na zábere vidno. 20 kilometrov prejdeme na aute za niekoľko minút, v porovnaní s rozmermi zeme je to iba 0.15 percenta z jej priemeru, 20 kilometrov je pre nás pozemšťanov hranica medzi bytím a nebytím.

Mali by sme si to každý deň pripomínať.

matka Zem

Reklamy

About Milan Turek

science beyond borders, literature, photography, PhD in biophysics
This entry was posted in 30 sekundové čítanie and tagged , , . Bookmark the permalink.

One Response to Matka Zem

  1. Spätné upozornenie: Vitajte na planéte Zem | Connections of our life

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s