Podmorská krása.

Myslím, že už bolo dosť trackingu  (stopovanie bizarných udalostí okolo katastrofy v Mexickom zálive asi nám všetkým berie energiu) ľudských vlastností, ktoré tak farbisto a s mimoriadnou intuíciou opísal Jean-Baptiste Poquelin, možno ho lepšie poznáme pod scénickým menom Molière, vo svojom Lakomcovi.

Rád by som nasledujúcim článkom priniesol pozitívnu energiu a pozdvihnutie ducha, ktoré nám vo svojich mimoriadnych daroch ponúka Matka príroda.

Podmorská krása

Podmorská krása.

Biela sasanka a morská hviezdica.

Výtvory prírody, ktoré obývajú svetové oceány sa odievajú do celého spektra farieb, rôznych vzorov, odvážneho maskovania s rôznou úrovňou transparentnosti. Na obrázku je biela morská sasanka v spoločnosti morskej hviezdice vo vodách Britskej Kolumbie. Nachádza sa tu viac ako tisíc druhov sasaniek. Tieto bezstavovce dostali svoje meno po identickom pozemnom kvete sasanky.

Podmorská krása.

Klaunia ryba a sasanka.

Klaunia ryba má svoj domov medzi pálivými chápadlami sasanky, ktoré chránia tohto bohato sfarbeného obyvateľa korálového útesu a jeho vajíčka od votrelcov. Vzájomne spojení zväzkom prinášajúcim výhody obidvom stranám, klaunia ryba strávi takmer celý svoj život v náručí sasanky. Zriedkavo sa vzdiali od nej viac ako niekoľko metrov.

Podmorská krása.

Kreveta modlivka.

Táto bytosť akoby z iného sveta, kreveta modlivka, bola vyfotografovaná v pobrežných Indonézskych vodách. Kreveta loví v modliacej póze, pričom obeti uštedrí zdrvujúci úder, ktorý dokáže preraziť silné sklo. Jej vystupujúce oči sa považujú za najkomplexnejší orgán v celej prírode.

Podmorská krása

Kvetinová medúza.

Je zriedkavá a vyzerá zvodne, avšak jej rôsolovité fialové výbežky dokážu spôsobiť ostrú bolesť. Nachádza sa v pobrežných vodách Brazílie, Argentíny a južného Japonska, jej chápadlá sa vedia zvinúť a rozvinúť, aby zachytili malé rybky, ktorými sa živí.

Podmorská krása

Morská sasanka.

Podobá sa na kvet slnečnice, avšak morská sasanka je zvodná falošnica. Blízky príbuzný sasanky – koraly a medúzy, sa správajú veľmi podobne. Väčšinu času trávia v nehybnosti striehnutím na korisť, ktorou je ryba zlákaná pôvabom vystrčených jedovatých chápadiel predátora.

Podmorská krása

Vianočné červy.

Vianočné červy poskytujú úkryt hlaváčikom v prostredí korálového útesu. Korálovým útesom sa darí v krištáľovo čistých pobrežných vodách tropických morí.

Podmorská krása

Párik morských gastropodov.

Jasná, kontrastujúca sýtosť sfarbenia páriacich sa morských gastropodov v korálových útesoch varuje potenciálneho predátora pred ich jedovatým a nepožívateľným mäsom. Obidvaja sú vybavení ako samčími, tak aj samičími reprodukčnými orgánmi, obidvaja sa súčasne oplodňujú aj produkujú vajíčka.

Podmorská krása

Vznášajúce sa gule.

Obrovské chaluhy, jeden z najrýchlejšie rastúcich rastlinných druhov na svete, využívajú systém nafúknutých rezervoárov, aby sa dostali rýchlejšie k morskej hladine.

Podmorská krása

Les chalúh a sasaniek.

Rozlične sfarbené sasanky, levanduľové kolónie bryzoánov a iných organizmov pokrývajú skaly v chaluhovom lese blízko ostrovu Vancouver v západnej Kanade. Silné prúdy pozdĺž pobrežia prinášajú bohatú výživu a podporujú nezvyklú hojnosť podmorského života v oblasti.

Podmorská krása

Chobotnica obecná.

Táto chobotnica je vskutku výnimočným zvieratkom. Je najinteligentnejšia zo všetkých bezstavovcov, využíva takmer zázračnú kombináciu schopností, aby sa zbavila predátorov ako žralokov, manty alebo delfínov. Je majstrom v prestrojení, dokáže meniť farby a tvar, že sa stáva neviditeľnou, vypúšťa tmavú tekutinu, oblak čierneho atramentu, akonáhle ju predátor zameria. Ak ju aj chytí, jej triky sa nekončia, Jednoducho sa zbaví ramena, aby si ho neskôr nechala narásť.

Podmorská krása

Košíkovitá hviezdica.

Táto hviezdica má množstvo ramien a výbežkov, ktoré tvoria pascu bez možnosti úniku jej obľúbenej koristi. Každé rameno vie narásť štyri až päť krát dlhšie ako telo a každé má početné, ďalšie výbežky, ktoré sa dokážu zauzliť okolo zooplanktónu alebo inej obľúbenej pochúťky a vysať jeho obsah.

Podmorská krása

Rodina Monocentridae.

Táto rodina rybiek je tak trochu záhadná. Má bohaté sfarbenie, ktoré ale ukrýva jej tajnú zbraň – svetlo. Kolónia luminóznych baktérií, usadená v spodnej čeľusti, produkuje lúč svetla, ktorý tak prekapí jej obeť, že ani neutečie. Bez problémov loví v noci.

Podmorská krása

Úhor pásikový.

Úhor pásikový vyzerá trochu nezvyklo: nos ako trumpeta, spodná čalusť s tromi chápadlami. Ale omnoho viac nezvyklejšie ako jeho výzor je jeho špecifické chovanie s tendenciou zmeny pohlavia. Úhor, chovajúci sa ako samček, sa pravidelne stáva samičkou pričom mení farby, berie na seba žltý odtieň, ktorý sa predsa len viac hodí k samičke.

Podmorská krása

Morský diablik.

Tento diablik sa nedá rozoznať od kamenného podložia, ku ktorému sa pritisol, aby dostal svoju korisť do vhodnej blízkosti. Táto ryba dokáže meniť štruktúru aj farbu pokožky, aby sa neodlišovala od svojho okolia. Dokonca dokáže lákať korisť na „udicu“ s návnadou vyzerajúcou ako červík. Používa prsné plutvy na to, aby chodila po dne, viac ako na plávanie.

Podmorská krása

Krab Yeti.

Krab Yeti je tak mimoriadny, že kvôli nemu sa klasifikovala celá živočíšna kategória. Na dne Tichého oceánu v 2300 metrovej hĺbke, približne 1500 kilometrov východne od Veľkonočných ostrovov sa našla Kiwa hirsuta. V mnohých ohľadoch je tento novonájdený živočíšny druh záhadou. Jeho ochlpené predĺžené klepetá sú domovom kolónie baktérií, ktoré si pestuje pre potravu ako aj pre ochranu voči toxickým prietokom z blízkeho vulkanického ústia, alebo aj ako senzory, ktoré pomáhajú slepému jedincovi nájsť si druha.

Všetky obrázky sú z nádherných materiálov National Geographic.

Reklamy

About Milan Turek

science beyond borders, literature, photography, PhD in biophysics
This entry was posted in Matka príroda and tagged , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Podmorská krása.

  1. Milan Valda píše:

    Naozaj je to pekné, len sa obávam, či tieto obrázky nezostanú pre naše deti a vnukov iba spomienkou na to, ako kedysi vyzerali moria.

  2. isia píše:

    Naozaj prekrásne! Tie pestrofarebné stvorenia mi potešili srdiečko! Ďakujem 🙂 .

    Pán Valda, to ste vystihli presne. Dúfam, že sa nám nepodarí zničiť všetko krásne, čo sme na našej planéte dostali do daru. Bola by to veľká škoda a neúcta ako k prírode, tak voči ľuďom, čo prídu po nás.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s