Slnečná evolúcia.

pre článok Slnečná evolúcia

Najbližšia hviezda k našej Zemi – Slnko, sa vďaka svojej zvýšenej aktivite dostala do pozornosti Americkej spravodajskej stanice CBS. Na obrázku je Slnko zo stránky NASA, Astronomický obrázok dňa. Ale netreba hneď robiť paniku, Slnko sa nezbláznilo. Tento obrázok bol urobený observatóriom SDO (Solar Dynamic Observatory) a farby sú generované podľa rozdelenia energie vo vysokofrekvenčnom ultrafialovom spektre hviezdy. Na obrázku sú zreteľné obrovské výrony plazmy (proturberancie) dosahujúce teplotu okolo jedného milióna stupňov Kelvina, hlavný výron má výšku jednej sedminy priemeru hviezdy, čiže veľkosť približne dvesto tisíc kilometrov. Slnečné proturberancie akcelerujú prúd vysoko energetických častíc ďaleko medzi planéty slnečnej sústavy. Hovorí sa im slnečný vietor. Na našej Zemi slnečný vietor dokáže spôsobiť výpadok elektronických prístrojov. Súvisí zvýšená aktivita Slnka s prichádzajúcim rokom 2012?

Naše Slnko patrí medzi hviezdy takzvanej hlavnej postupnosti. To znamená, že vieme predpovedať jeho vývoj, vznik i zánik. O zrode Slnka toho vieme pomerne veľa a to hlavne vďaka tomu, že v nami pozorovanom vesmíre sa neustále rodia nové a nové hviezdy. Hviezda takej veľkosti ako naše Slnko je dcérou omnoho väčšej hviezdy – Novy. O tom aký bude mať hviezda osud rozhoduje najmä jej hmotnosť. Asi sa natíska vzdialená paralela s osudom človeka, avšak je naozaj vzdialená, pretože práve tie objemnejšie hviezdy, papajúce veľké množstvá medzihviezdnej hmoty, majú veľmi rýchlu, dynamickú cestu života. Nova v určitom štádiu svojho vývoja vybuchuje (možno zlosťou alebo závisťou), odhodí svoj plynný obal, ktorého zvyšky pozorujeme v krásnych metamorfózach ako plynné hmloviny.

hmlovina pre článok Slnečná evolúcia

Plynná hmlovina sa rozplynie v priestore, ale stáva sa, že môže obsahovať hmotnejšie jadrá, ktoré už majú istú gravitačnú schopnosť a priťahujú k sebe rozptýlené častice hmloviny. Častice sa v rýchlom pohybe dostávajú k sebe dostatočne blízko, zvyšuje sa ich teplota. Ak dosiahnu teplotu desať miliónov stupňov Celzia, zapáli sa v nich jadrová fúzia – narodilo sa Slnko. Narodené Slnko rotuje a na svojom okraji odstredivou silou vyvrhuje chladnejšie zvyšky hviezdnej hmoty – vytvára si sústavu obežníc. Sústava planét po obvode rotujúceho disku je v nedobrovoľnej gravitačnej pasci svojej hviezdy a prijíma jej energiu.

pre člínok Slnečná evolúcia

Hmotnosť Slnka je viac ako 330 tisíc hmotností Zeme. Smerom k jeho stredu sa extrémne zvyšuje teplota a tlak. Povrchová vrstva plynov má teplotu približne šesť tisíc stupňov Celzia. Oproti jadru dosahujúcemu teplotu miliónov stupňov je „chladná“ a vytvára plávajúce kryhy, môžeme si to predstaviť ako vychladnutú kožku na horúcom mlieku. Tieto kryhy sa dajú pozorovať ako tmavé škvrny. Tvorba slnečných škvŕn prebieha v pravidelných cykloch s periódou 11 rokov, na konci cyklu akoby zmizli a objavujú sa erupcie plynov – proturberancie, vyvrhujúce plazmu mnoho tisíc kilometrov do priestoru.

pre článok Slnečná evolúcia

Slnečné energia stvorila život na malej, modrej planéte, ktorú nazývame Zem. Je generátorom všetkých globálnych procesov v atmosfére. Od nej závisí podnebie, počasie a teplota na Zemi. Slapové sily Slnka spôsobujú slnečný príliv a odliv. Slnko priamo ovplyvňuje sopečnú a tektonickú aktivitu Zeme.

Ako prebieha proces jadrovej syntézy – generátor všetkej energie v Slnku a jeho blízkom kozmickom okolí?

Slnečná evolúcia

Energia sa uvoľňuje syntézou dvoch protónov v jadre atómu vodíka. Vzniká nový chemický prvok – Hélium. Na obrázku sú zobrazené tri druhy, tzv. P-P interakcií, pričom PPI má najvyššiu pravdepodobnosť, že sa bude podieľať na syntéze jadier. V schéme vidíme pravdepodobnosť s akou sa v čase vyskytnú reakcie. Individuálny protón prebehne PPI interakciou približne raz za život Slnka, t.j. raz za 10 miliárd rokov. Toľko je odhadovaný život hviezdy s hmotnosťou nášho Slnka. V súčasnosti sa nachádzame v strednej perióde života hviezdy, čiže Zemi, Slnku a planétam slnečnej sústavy zostáva ešte 5 miliárd rokov.

V tejto súvislosti mi napadá žartovný príbeh z jednej astronomickej ročenky, kde prednášajúci povedal informáciu o ostávajúcom veku Zeme. V prednej lavici sedel starší, driemajúci muž, ktorý náhle ožil a opýtal sa koľkože nám to ostáva rokov. Prednášajúci zopakoval údaj o piatich miliardách rokov on si spokojne oddýchol: fuj, už som sa zľakol, že som počul päť miliónov!“

 Reportérka na stanici CBS upokojovala Amerických občanov, že za to, že sa práve nemôžu dovolať cez svoj mobilný telefón, nech nevinia telekomunikačné spoločnosti, ale, že vedci poukázali na zdroj porúch, ktorý môže byť spôsobený zvýšenou slnečnou aktivitou. Ako teda môže slnko ovplyvniť záležitosť, že sa nedokážem dovolať priateľovi, alebo mi zostal môj iPhone len na hranie?

I keď sme sa veľa vecí dozvedeli prostredníctvom solárnych misií ako napr. SOHO alebo Ulysses, stále je veľa otázok nezodpovedaných. Slnko neustále vyvrhuje do okolitého priestoru zhubné rádioaktívne častice, sú to častice s vysokou energiou, krátkovlnné elektromagnetické žiarenie, neutrína a rôzny „odpad“ termojadrovej fúzie. Vravíme tomu slnečný vietor. Zdá sa, že nášmu mocnému pánovi sa idea života vo forme ako ho my poznáme nie príliš pozdáva. Zem si vytvorila ochranný plášť, vďaka ktorému sa na nej vytvoril biologický život vo všetkých svojich úžasných formách.

Slnečná evolúcia

Je to magnetické pole, ktoré vytvára nad nami ochranný dáždnik voči všetkým slnečným projektilom. Avšak magnetické pole nie je stále. Silne závisí na orientácii zemskej osi a v poslednej dobe bolo zaznamenané výrazné odklonenie. V tomto dáždniku začínajú vznikať trhliny. Tieto trhliny spôsobujú poruchy elektromagnetických sietí, ale môže dôjsť i k výpadku celých energetických sústav ako sa to už niekoľkokrát v minulosti stalo. Globálna porucha zemského magnetického poľa bude mať na nás všetkých fatálny dopad.

Civilizácie, ktoré tu boli predtým, dokázali regenerovať magnetické pole zeme. Atlanťania  poznali tajomstvo ako ovládať gravitačné sily. Gravitácia je jeden z neznámych faktorov, s ktorými sa zatiaľ bezvýsledne boria všetky fyzikálne teórie. Teórii gravitácie zasvätil celý svoj vedecký život Albert Einstein.

Zdá sa, že vládnuca technokracia v tomto smere neustále loví v mútnych vodách, Asi je to pre nás všetkých dobrá správa. Predstavte si len, akým spôsobom by sa rozbehla celá mašinéria svetového zbrojného priemyslu, keby sa im podarilo natiahnuť na škripec vedca, ktorý by pustil do sveta správu o odhalení tajomstva základnej sily hmoty.

rozloženie síl - Slnečná evolúcia

Schéma jemnej rovnováhy gigantických síl, ktoré proti sebe zápasia vo vnútri hviezdy. Ak v tejto rovnováhe prevážia jadrové sily pôsobiace tlakom proti gravitácii, hviezda vybuchne. Ak jemnú rovnováhu porušia gravitačné sily, vo vnútri hviezdy sa vytvára extrémna teplota a tlak a zahajuje sa syntéza ťažších prvkov.

Je možné, že práve rok 2012 bude rokom porušenia tejto efemérnej rovnováhy síl v našom Slnku. Možno bude rokom, v ktorom sa celkom prederaví náš ochranný dáždnik. Pre všetky slnečné bytosti je to pozitívna správa. Dostaneme sa priamou cestou ku zdroju energie.

Rozhodne to nebude dobrá správa pre ropuchy sediace na ropných ventiloch. Vo svojej naivnej predstave si myslia, že držia slučku na krku technokratickej civilizácie, energeticky závislej na dodávkach ropy.

Na bočnom paneli mám tri videá. Pozrite si aké je Slnko úžasnou hviezdou. Na videu z dielne National Geographic je malá chyba. Výbuch atómovej bomby nie je procesom termojadrovej syntézy. Avšak zbraň na princípe termojadrovej syntézy- vodíková bomba, existuje v arzenáli supermocností. Bol to Sovietsky zväz, ktorému nič nebránilo, aby zapálenie malého slnka odskúšal nad nedoziernymi Sibírskymi pláňami. Jediné racio, ktoré drží svetové mocnosti na uzde, je hrozba likvidácie nielen protivníka, ale všetkého živého na Zemi. Preto sa dohodli, že vývoj tejto zbrane, pre pokoj nás všetkých, zastavia.

Obrázky v článku sú z verejne dostupných materiálov NASA.

Reklamy

About Milan Turek

science beyond borders, literature, photography, PhD in biophysics
This entry was posted in aktuálne správy, Kognitívne vedy, Posolstvo and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

4 Responses to Slnečná evolúcia.

  1. Spätné upozornenie: Hurikán. | Connections of our life

  2. Spätné upozornenie: Harmónia nebeských síl. | Connections of our life

  3. Spätné upozornenie: Tieňový vesmír | Connections of our life

  4. Spätné upozornenie: 2010 in review | Connections of our life

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s