Športový výkon, ktorý sa ťažko zopakuje.

V dobe, keď v celom športovom svete dominuje Majstrovstvo sveta vo futbale, je iný, biely šport na tráve a totiž tenisový turnaj vo Wimbledone, tak trochu v tieni záujmu. Celé Slovensko dýchalo eufóriou z postupu nenápadnej „Klapzubovej“ jedenástky medzi šestnásť futbalových titanov. Na pokraji tejto radosti, ktorá sa na nás liala z každého televízneho kanála, som zachytil krátku správu, že na turnaji vo Wimbledone v poslednej hre päťsetovej bitky zvíťazil Američan John Isner nad Francúzom Nicolasom Mahutom v pomere 70:68. Myslel som, že zle počujem.

pre článok Športový výkon

Nicolas Mahut nemôže uveriť, že zápas proti Johnovi za stavu 59:59 v piatom sete ide do tretieho dňa.

Tenisový turnaj vo Wimbledone sa teší mimoriadnej obľube a nielen na Britských ostrovoch. Patrí medzi takzvanú veľkú „štvorku“ hlavných podujatí roka svetovej tenisovej asociácie. Je typicky Britskou formou konzervatívnej predstavy o tomto bielom športe a mnohí hráči ho považujú za neoficiálne Majstrovstvo sveta v tenise.

Možno by nezaškodilo, keby sme si stručne prebehli pravidlá hry o započítaní bodov do celkové skóre zápasu. Tenis je jeden zo športov, ktorý prakticky nezmenil pravidlá od prvej historicky zaznamenanej hry v roku 1872 v Spojenom kráľovstve. Zmenila sa iba jedna veľmi dôležitá vec a to spôsob započítavania bodov takzvanou skrátenou hrou, anglicky tiebreak, ktorý zaviedol v roku 1965 James Van Allen. Hra sa zviazala ako viazanka (tie) a tým sa podstatne skrátila a zatraktívnila pre divákov.

O čo teda ide? Tenis sa hrá na sety. Hra môže byť buď na jeden alebo dva vyhraté sety. Ak jeden, tak hra má maximálne tri sety (vo Wimbledone turnaj ženských dvojíc), ak dva vyhraté, potom má hra maximálne päť setov (vo Wimbledone turnaj mužských dvojíc). V jednotlivom sete sa hrá na maximálny počet šesť hier, avšak je tu jeden háčik. Výhra v sete musí byť s rozdielom dvoch bodov, takže neplatí ako vyhratý set výsledok, napr. 6:5. Keď nastane tento stav, set sa neuzatvára a hrá sa ďalej. Počet odohratých hier v jednom sete pravidlá neobmedzujú.

Už sa dá predstaviť o čo tu ide. Tenis je mnohokrát maratónom s neobmedzenou dĺžkou trate. Preto prišiel tajbrejk, hráči sa dotiahnu na nerozhodný stav setu 6:6 a pokračujú ďalej iba v jedinej hre, ktorá, ale, musí mať na konci víťazstva jedného z hráčov opäť dvojbodový rozdiel. Veľká turnajová „štvorka“ (medzi ktorú okrem All England Club-u, patrí Australia Open, French Open a US Open) má v pravidlách, že ak zápas príde do tretieho setu (ženy), resp. piateho setu (muži), potom sa posledný set neskracuje.

Síce prišlo skrátenie, ale systém dvojbodového rozdielu (podobný ako napr. vo volejbale) dáva tušiť, že nie vždy sa hru podarí zviazať do únosných medzí. Hra môže trvať do hráčskeho alebo diváckeho vyčerpania už len v obyčajnom „fiftíne“. Na turnaji v Richmonde v americkej Virginii 24. septembra 1984 absolvovali Vicki Nelsonová a Jean Hepnerová fiftín, ktorý mal 643 úderov a trval 29 minút. Hepnerová vtedy viedla v tajbrejku, ktorý napokon hrali 107 minút a skončil 11:10.

Neuveriteľné! Ktorá z dnešných hráčok by také čosi vydržala ani nie tak fyzicky, ale hlavne psychicky? Žeby niektorá zo sestier Williamsových?

ležiaci Mahut, ale ešte nie je porazený…

Ešte stále nie sme pri pointe tenisovej drámy vo Wimbledone. Víťazstvo v jednotlivej hre sa ráta tiež ak je s dvojbodovým rozdielom. Ak sa vyrovnajú v hre body, prichádza k takzvanej zhode – deuce. V ďalšom fiftíne bude mať jeden z hráčov výhodu, ak ju nevyužije, opäť prichádza k zhode. Teoreticky sa môže zhoda-výhoda opakovať x-krát. Najdlhšie zaznamenané striedanie zhody a výhody sa udialo v mužskej dvojhre na turnaji v Surrey, Majstrovstvo Veľkej Británie, medzi Anthony Fawcettom (Rhodesia) a Keith Glassom (Great Britain), 26. Mája 1975. Zhoda sa na ihrisku opakovala 37 krát a táto jedna hra trvala 31 minút.

Takže poďme k tohtoročnému Wimbledonu a zápasu mužskej dvojhry medzi Američanom Johnom Isnerom a Francúzom Nicolasom Mahutom. Celý zápas trval 11 hodín a 5 minút. Hral sa tri dni, pretože dvakrát musel byť kvôli tme prerušený. Len samotné piate dejstvo trvalo dlhšie ako predchádzajúci rekordný zápas, o ktorý sa postarali Francúzi Fabrice Santoro s Arnaudom Clementom. Ich stretnutie na Roland Garros v roku 2004 sa hralo 6 hodín a 33 minút. “Som trochu unavený,” reagoval so smiechom Isner v prvom pozápasovom interview a pokračoval. “Takýto zápas hráte iba raz v živote. Na kurte bola taká fantastická atmosféra, že som únavu ani nevnímal, diváci boli jednoducho úžasní. Nicolas je veľkým bojovníkom. Bola to pre mňa obrovská česť, že som sa mohol s ním podieľať na niečom takomto jedinečnom. Želám mu len to najlepšie,” dodal Isner, ktorý v stredu večer pred prerušením ledva stál na nohách a na niektoré Mahutove podania vôbec nereagoval.

Rozhodca vraví: “páni, padá tma, budete ešte pokračovať ďalej?”

Ukazovateľ skóre piateho setu konečne zastal na neuveriteľnom čísle 70:68. Celkovo hráči v tomto zápase uhrali 183 hier. Niečo mimoriadne, čo sa pravdepodobne už nikdy nezopakuje. Víťaz zápasu, John Isner, je najvyšším hráčom turnaja. Meria dva metre a šesť centimetrov, váži viac ako 110 kíl. Keď sa postaví k sieti a rozpaží ruky, zdá sa, že je nemožné ho prestreliť, skutočne je obdivuhodné ako s takýmto obrovským telom akceleruje za každou loptičkou.

Viem si celkom dobre predstaviť, že diváci s jedným platným lístkom, ktorí po tri dni chodili na tento zápas, sa museli veľmi dobre baviť. Postranné kurty vo Wimbledone, kde na jednom z nich sa odohrávala táto rekordná bitka, sú, ako už bolo spomínané, v klasickom anglickom štýle. Znamená to, že diváci sedia takmer na kurte. John Isner spomína túto atmosféru a bola to táto divácka synergia, ktorá ho hnala za víťazstvom.

pre článok Športový výkon...

John Isner

Želal by som aj našej futbalovej jedenástke aby pocítila synergiu prýštiacu zo stredu Európy a vyhrala minimálne ešte jeden z tých duelov svetovej prestíže. Možnože vzorom by im mohol byť práve tento supermatch.