Katastrofa vrtnej plošiny Deepwater Horizon – ďalší vývoj.

pre článok "..Ďalší vývoj"Pre všetkých primárnych optimistov a technokratických nadšencov veriacich v silu a moc technológií tento článok nie je dobrou správou. Ekologická havária, ktorej rozsah (až na počet obetí) za niekoľko dní pravdepodobne dosiahne rozmerov najhoršej industriálnej katastrofy – Bhopálskej tragédie z decembra 1984, sa stala predmetom politických bojov v Americkom parlamente. Miesto rázneho riešenia, nasadenia všetkých dostupných hĺbkových technológií, sa sedí v mäkkých kožených parlamentných kreslách a máva sa vztýčeným ukazovákom. Nepripomína vám to niečo?

„Hlasné výkriky prezidenta Obamu o pomoci štátom v oblasti zálivu sa stali hluchým zvonením, pretože sa minuli účinkom zasiahnuť rýchlo a okamžite“, vraví bývalý líder Väčšiny Snemovne reprezentantov Spojených štátov amerických, Dick Armey, v interview pre Newsmax TV.

„Prezident, taktiež, už viac ako dva mesiace trvajúcu ropnú krízu využíva na predsúvanie svojej politickej agendy,“ dodáva Armey, „Obama a jeho administratíva jednala veľmi nekompetentne po tom, čo vrtná plošina Deepwater Horizon explodovala 20. Apríla, pričom usmrtila 11 ľudí.“

Na otázku reportéra televízie, či súčasná administratíva dokáže vyriešiť narastajúcu environmentálnu krízu a devastáciu zdrojov, Armey odpovedal: „Podľa spôsobu ako sa táto administratíva stavia ku katastrofe je odpoveď na túto otázku dopredu daná. Otázka by mala znieť: dôverujete im všetkým? Veď predsa vôbec nevedia, čo činia.“

Asi by sa malo dodať, že Dick Armey stojí za hnutím, ktorému sa v Amerike vraví Tea Party Movement. Čajové hnutie má korene v Bostonských protestoch z roku 1773 a je jednou z typických amerických tradícií presadzovania symbolu slobody a demokracie. Súčasné Čajové hnutie vzniklo v roku 2009 ako národne koordinovaný protest voči federálnym zákonom, ktoré znejú ako Stabilization Act, American Recovery and Reinvestment Act, ja by som ich jednotne nazval Politikou uťahovania opaskov, čo z našich pomerov poznáme veľmi dobre.

No a Američanom to samozrejme nevonia. Tomu verím, keby som bol členom spoločnosti, ktorá štatisticky predstavuje 5% obyvateľov tejto planéty a pritom drancuje 40% jej zdrojov, asi by som tiež krútil nosom.

Navyše je BP spoločnosťou, ktorá veľmi štedro investovala do politickej kampane súčasného prezidenta. Nuž, olejová škvrna nerozbúrila len vody Mexického zálivu. Špina, ktorá je vyplavovaná na povrch hladiny je veľmi silnou paralelou odhaľovanej parlamentnej špiny. A toto tak skoro neskončí.

Tu sa dá pozrieť originálne interview.

Reklamy

About Milan Turek

science beyond borders, literature, photography, PhD in biophysics
This entry was posted in aktuálne správy and tagged , , . Bookmark the permalink.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s