Katastrofa, ktorá zmení život na našej planéte.

Toto sú obrázky ľudskej ignorancie voči Matke prírode, pošliapavaniu základných  etických a morálnych hodnôt, sú to obrázky bezbrehej ľudskej hlúposti, nenaplnenej chtivosti ľudského ega -ľudskej honby za chimérou zlatého teľaťa.

Katastrofa...Po 50 dňoch od katastrofy ropnej plošiny v Mexickom zálive bola uverejnená šokujúca skutočnosť:  množstvo vytekajúcej ropy z morského dna je štyrikrát vyššie ako sa doposiaľ uverejňovalo. Dnes sa publikuje, že do oceánu vyteká denne 40 tisíc barelov ropy, to je 8 miliónov litrov ropy denne.

Nad dierou v morskom dne je jeden a pol kilometrový stĺpec vody. To predstavuje ohromný tlak a aj napriek tomu sa z diery v dne neustále, každým okamihom valí obrovským prúdom ropa. Znamená to iba jedno: ropa je tlačená nepredstaviteľne väčším tlakom plynu ako vytvára samotný vodný stĺpec nad otvorom a keď bude všetka ropa vytlačená, začne unikať plyn. Nikto nevie predpovedať aký to bude mať dopad na život na našej planéte. Pravdepodobne jedinou možnosťou ako tento plyn zneškodniť, bude ho zapáliť. Dožijeme sa obrovskej fakle nad Amerikou?

Začína obdobie hurikánov, ešte stále sa pobrežie Mexického zálivu – mesto New Orleans nespamätalo z následkov hurikánu Katrína. Ak príde ďalší hurikán tohto typu, ropa sa dostane do oceánu, do toku obrovskej rieky, ktorú voláme Golfský prúd. Potom to už nebude iba záležitosťou Američanov, ale celej Európy a celého sveta.

Katastrofa...

Pobrežie zasiahnuté ropou, Barataria Bay zo 17. júna 2010.

Katastrofa...

Obrázok zo satelitu spravený 12. júna 2010, NASA.

Je zrejmá, neustále sa zväčšujáca ropná škvrna,

Katastrofa...

Zatknutie demonštrujúcej ženy políciou v Capitol Hill, Washington.

Katastrofa...

Muž z pobrežnej ochrany v Louisiane ukazuje hrubú vrstvu ropy pri pobreží.

Katastrofa...

Takto vyzerá príboj s prenikajúcou ropou.

Katastrofa..

Iný pohľad urobený v sobotu 12. júna 2010.

Katastrofa...

V blízkosti samotného úniku. Zapálenie a snaha o odklonenie unikajúcej ropy.

Katastrofa...

Takto vyzerá samotný únik ropy zo dna oceánu, vyfotený podmorským, hĺbkovým robotom. Záber bol urobený 10. júna 2010, keď predstavitelia koncernu BP priznávali, že únik ropy je “iba” dva až tri milióny litrov denne. Časť unikajúcej ropy sa darí odvádzať pomocou sacieho kontajnera potrubím do tankera na hladine.

katastrofa...

Toto sú ruky riaditeľa pobrežnej zóny P. J. Hahna, po tom, čo ich ponoril do “vody”.

katastrofa...

A takto vyzerá “čľapkanie” v pobrežných vodách.

katastrofa...

Práca čističa na ostrove Queen Bess v ústi zálivu Barataria Bay.

katastrofa...

Nápis: BP – nemôžme rybárčiť ani plávať ako do pekla si myslíte, že nakŕmime teraz naše deti?

katastrofa...

Nápis: BP + Obama z nás spravili žobrákov.

katastrofa...

Vták prelietávajúci nad ropnými zábranami pri ostrove Cat v zálive Barataria Bay. 4. júna 2010.

katastrofa...

Z vtáčej perspektívy, 3. júna 2010.

katastrofa...

“Kde je moje hniezdo?!”

katastrofa...

Demonštrácia v New Yorku 3. júna 2010.

katastrofa...

“Bože, pomôž nám všetkým!”

Pre tých, čo by si chceli pozrieť všetky obrázky, tu je link:

http://www.huffingtonpost.com/2010/04/30/louisiana-oil-spill-2010_n_558287.html#s102740

Odstraňovanie následkov havárie tankera Exxon Valdez pri pobreží Aljašky trvalo 20 rokov. Havária v Mexickom zálive je akoby každý týždeň tu havaroval jeden tanker. Koľko týchto havárií je ešte ochotná zniesť naša Matka Zem?

Odhaduje sa, že v ložisku pod Mexickým zálivom sa nachádza 7 miliárd ton ropy. Doposiaľ uniklo iba 2% z celkového množstva…

A tu je link na video o schopnosti BP s tým čosi spraviť:

http://unterhaltung.freenet.de/boulevard/bp-versagt-selbst-bei-kaffeefleck_1737548_705206.html

Reklamy

About Milan Turek

science beyond borders, literature, photography, PhD in biophysics
This entry was posted in aktuálne správy, Posolstvo and tagged , , . Bookmark the permalink.

12 Responses to Katastrofa, ktorá zmení život na našej planéte.

 1. Milan Valda píše:

  Ten metán, ktorý spomínaš, uniká súčasne s ropou. Vraví sa, že doposiaľ uniklo toľko metánu, čo by dokázalo zásobiť teplom 450000 domácností po dobu jedného mesiaca. Množstvo metánu v zemskej atmosfére neustále stúpa, v roku 2010 je to 1850 ppb (parts per billion – čiastočiek na miliardu) v roku 1745 to bolo 700 ppb. Metán prudko stúpa do horných vrstiev atmosféry, pretože je ľahší ako vzduch, tam môže kryštalizovať a podielať sa na stratosferickej oblačnosti a na póloch v podobe metánového snehu padať na zem.
  Metán je prudko horľavý a pri kritických koncetráciách pri styku so vzduchom aj výbušný. Vraví sa, že oblasť Bermudského trojuholníku, kde záhadne miznú lietadlá práve spôsobuje vysoká koncentrácia metánu v atmosfére, ktorý uniká z podmorskej sopky v tejto oblasti. Lietadlo v oblasti vyššej koncentrácie metánu nemá dostatočný vztlak a neudrží sa vo vzduchu. Je možné, že oblasť Mexického zálivu bude ďaľšou oblasťou záhadného miznutia lietadiel.

  • daeduwen píše:

   nehovoriac o tom, ze metan je navyse jeden z najvyznamnejsich sklenikovych plynov

   je to sila; ludstvo nepotrebuje ani jadrove hlavice, aby sa poslalo priamou cestou do pekla

 2. Milan Turek píše:

  Priatelia, asi nám neostáva nič iné, iba sa pridať k tomu názoru na poslednom obrázku: “Bože, pomôž nám všetkým!”

 3. lucia píše:

  Neviem preco mi moja intuicia hovori, ze toto je ta vsetkymi predpovedana “Great Coastal Event” – veľka pobrezna udalost tohto roka, ktora ma zmenit dianie na nasej Zemi. Ziadne besnenie matky Zeme v podobe zemetraseni… ale ludska chamtivost a zloba…

 4. Nina píše:

  Bože môj, to je hrozné…
  lucia, tiež si to myslím.

 5. henryh3 píše:

  ksakru, prečo ľudia nemohli zrušiť ťažby ropy, ktoré tam najškodlivejšie pre ľudstva. Keď zrušenie ťažby ropy a my budeme použivať energiu zo Zeme aj Slnka ( z solárnej energie, vodnej energie atď) spolupráca s Prírodou budeme na 100% prežijeme.

  Myslím, že prečo ľudia nemohli zrušiť – 1. peniaze, binzis, burza (chamtivosť)

  Keby sme nepozerali peniaze,binzis, burza určite miliónov možno aj miliard ľudí pomohli.

  Dnes som pýtal Gai ( Matka Zem ) či ti ide v poriadku? a odpovedala mi, že nie, dlhodobo som utrpenia. Už pred niekoľko mesiacmi som po prvý stretol s Gaiom, tiež vravela, že stále nie je v poriadku.

 6. Milan Polášek píše:

  Bože pomôž nám. Ako nám má pomôcť? On nepríde zabetónovať tú dieru, ani odsávať ropu. Dal nám slobodnú vôľu a ďalej nezasahuje. Sami sme si zapríčinili, sami musíme konať. Jediné s čím sa môžeme obrátiť na Boha je pokorná prosba, aby nám dal duchovné vnuknutie, ako to spraviť. Sme v podstate duchovné bytosti, preto aj pomoc môže prísť len duchovnou cestou. Nemôžeme Bohu predpisovať kedy a ako to má spraviť. Jeho pomoc je neomylná a vždy len s dobrým výsledkom, aj keď sa nám bude zdať, že sa to vyvíja opačne. Spoľahnime sa na jeho múdrosť.
  Bezkonfesijný Milan

 7. Milan Turek píše:

  Áno, viera je najsilnejšia zbraň človeka. A myslím teraz pôvodné slovo ´zbraň´, ktoré sa vyvinulo z kmeňa slova ´obrana´.

 8. Spätné upozornenie: Hurikán. | Connections of our life

 9. Mária Léhnová píše:

  A najhoršia je naša bezmocnosť!!! Darmo sa my “malí ” snažíme, separujeme odpad, chránime prírodu, učíme naše deti, vysielame pozitívnu energiu – tým katastrofám nezabránime….

  • Milan Turek píše:

   Áno, bezmocnosť, to človeka napadne v prvom momente, v tom druhom možno zlosť. Avšak nemyslím si, že sme „malí“ a celkom bezmocní. V článku „Zlatý vrchol pyramídy“, som sa o tom pokúsil polemizovať. Stačí ak odmietneme tú ruku „z mačacieho zlata“ – ruku konzumu. Neznamená to, že by sme mali žiť nejakým asketickým životom. Technológie sú tu na to, aby slúžili človeku, aby mu robili život príjemnejším a nie aby mu zabili životné prostredie a s ním aj jeho samotného.
   Veľmi malý návod sa ponúka, ak začneme skúmať naše vlastné potreby. Prečo som teraz išiel autom, nestačil napr. bicykel? Prečo som padol do pôžičkovej pasce a teraz sa nedokážem z toho vymaniť? Bolo to skutočne nutné? Nestačí len trochu analyzovať vlastné potreby? Sme malí iba dovtedy ak prijímame spôsob života, ktorý nám servírujú všetky tieto obludné finančné korporácie, avšak rastieme s každou potlačenou túžbou vlastného ega.
   Možno všetky tieto špinavosti okolo nás sa dejú preto, aby sme si pretreli oči a my sami sa dokázali očistiť. Ak to pochopíme, potom oni budú ako záhradní trpaslíci a svojimi bankovkami si budú môcť tapetovať luxusné apartmány alebo prepychové jachty. Pre mňa osobne je tým najprepychovejším apartmánom mäkká zeleň horskej lúky.

 10. Spätné upozornenie: 2010 in review | Connections of our life

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s