30 sekúnd čítania a „Nahý kráľ“.

30 sekúnd čítania a „Nahý kráľ“.

 Paulo Coelho patrí medzi najvplyvnejších autorov posledného desaťročia. Jeho román „Alchymista“, sa radí do kategórie najčítanejších svetových diel. Paulo na svojom blogu uverejnil krátky článok, ide  o jednoduchú epizódu a nazval ju „30 sekúnd čítania“.

pre článok 30 sekúnd čítania...

Pretože slávny autor píše pre anglických, španielskych alebo portugalských čitateľov, dovolil som si tento článok preložiť do slovenčiny.

Táto historka, u ktorej som ale osobne nebol, sa stala v Parížskej opere. Ten večer malo byť predstavenie so slávnym tenoristom. Pred nabitý sál predstúpil riaditeľ opery a oznámil nedočkavému publiku, že maestro nepríde, pretože zostal trčať v dopravnej kolóne. Avšak bol požiadaný miestny tenorista, aby ho nahradil.

Reakcia publika sa dala očakávať. Zovšadiaľ sa ozývali prejavy nesúhlasu, niektorí diváci požadovali vrátenie vstupného. Ale mnohí zostali čakať z jednoduchého dôvodu. Šoférov aj s limuzínami poslali preč, pretože mali objednanú večeru na neskoršiu hodinu. Proste nemali iný program ako by zabili čas.

Náhradný tenorista prišiel na pódium a dal zo seba všetko. Dve hodiny spieval s plným nasadením srdca i duše. Keď dospieval, nastalo úplné ticho. Do ticha sa ozval potlesk jedného diváka a detský hlas zakričal: „ocko, bol si skvelý. Si úžasný!“

V nasledujúcom momente celé divadlo vstalo a sála sa otriasala ohromným a neutíchajúcim potleskom. Obyčajné, jednoduché slovo lásky spôsobilo túto zmenu.

Neviem ako vám, ale mne táto príhoda pripomenula rozprávku O nahom kráľovi. Pravda, dieťa, ktoré v rozprávke zakričalo tú známu vetu „Kráľ je nahý“, nebol kráľov syn. Dieťa v rozprávke svojím výkrikom odhalilo všetky tie ľudské vlastnosti ako malomeštiactvo, pochlebovačstvo, oportunizmus alebo i číru hlúposť. Všetky tie vlastnosti by sa dali skryť pod jedno modernejšie slovo – formalizmus a to, že ich dieťa odhalilo, by som rovnako nazval aktom lásky.

Absolutizovanie formy, bez toho, že by sme si dali tú prácu a nahliadli do vnútra sa stalo životným štýlom. Priznám sa, že keď som v kníhkupectve, tak sa väčšinou pristavím pri známych menách. A koľko skvelých diel od autorov, čo nemali to šťastie a módna vlna ich nevyzdvihla do svetiel rámp, takto zostane pred súčasným človekom, uznávajúcim formu, utajené. Radi máme všetky tie „naj…“ konzumované krikľúnskou reklamou. Milujeme odporúčaných maestrov, dokonca žijeme s nimi ich životy, chodíme po povrchu vecí, pretože nám v uponáhľanom živote stačí len ich forma. Žijeme životy bez kompromisu, odpudzujeme od seba elementárnu intuíciu a sme slepí k impulzom, ktoré zasiela duchovný svet len z popudu čistej a bezpodmienečnej lásky. Život na povrchu formy a bez potreby nahliadnuť pod pozlátka je nespravodlivým diktátom ega. Ukazujeme na nahého kráľa, otáčame sa jeden k druhému a chválime aké má krásne šaty. Dokonca ešte viac. Pýtame si adresu toho „zázračného“ krajčíra a sme ochotní dať preč všetko, čo vlastníme. Pretože to skutočné vlastníctvo, je naša intuícia, esencia ducha.

Kedy príde dieťa naplnené bezprostrednou a úprimnou láskou a upozorní nás: „Veď kráľ je nahý!?“

(ilustračné foto Milan Turek)

Reklamy

About Milan Turek

science beyond borders, literature, photography, PhD in biophysics
This entry was posted in Príbehy, Stories and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to 30 sekúnd čítania a „Nahý kráľ“.

  1. isia píše:

    Úžasný článok, ktorý núti premýšľať a pýtať sa. Ja si myslím, že to dieťa naplnené čistou láskou je v každom z nás. Nosíme si ho v sebe. Staviame okolo neho múr, aby nebolo počuť jeho výkrik, že “kráľ je nahý”. Stačí zboriť hradbu, ktorou sme ho vyčlenili z nášho života a …počúvať…ten čistý, zvonivý hlások nášho srdca. Cez srdce, toto naše ničím neskazené dieťa uvidíme do hĺbky vecí a začneme si vážiť hodnoty, ktoré obdarúvajú naše životy a neberú identitu duše. 🙂

    Kiež by sa rozozvučalo srdiečko každého jedného z nás… 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s