Ženský princíp – kam sa strácaš? (2)

Ženský princíp – kam sa strácaš?

(pokračovanie)

Po štúdiu som začal pracovať v Ústave lekárskej bioniky. Bolo to jedno z prvých pracovísk, ktoré na Slovensku uviedlo ultrazvukovú technológiu do výskumu a ambulantnej praxe. Táto technológia je založená na fyzikálnom princípe šírenia zvukových vĺn v pevnom a kvapalnom prostredí. Veľryby, delfíny ale aj netopiere používajú túto metódu na odovzdávanie informácií už milióny rokov, avšak človek dvadsiateho storočia bol hrdý, že ju vynašiel. Ako takmer každá prelomová technológia, aj táto prišla od vojakov (nie je tomu inak ani u internetu, ktorý práve používame na vzájomnú komunikáciu). V druhej svetovej vojne sa začal ultrazvuk používať na vyhľadávanie ponoriek. Dostal názov sonar. S týmto názvom sa dnes stretnete takmer v každej odbornej ambulancii. Je to neinvazívna metodika a zaznamenala širokú obľubu ako u vyšetrujúcich lekárov, tak aj u pacientov.

pre článok - Ženský princíp (2)

ilustračné foto Milan Turek

Ultrazvukové diagnostické prístroje sú tak citlivé, že dokážu detegovať u mamičky, ktorá možno len tuší, že je v požehnanom stave, tehotenstvo už v treťom týždni. Mal som sondu v ruke a zažíval som zvláštny pocit. Plod v treťom týždni má vyvinuté srdce. Budúci človiečik, veľký ako hrášok, sa už po dvadsiatom dni svojho vývoja smelo hlási do spoločenstva ľudí tlkotom srdca, ktoré dosahuje frekvenciu 120 až 140 úderov za minútu. Bláznivý trepot srdca, ako u športovca pri vrcholovom výkone, sa dá nielen vidieť, ale aj počuť. Ten pocit bol súčasne úžasom a úctou pred Božím dielom.

V dvanástom týždni tehotenstva sa začínajú vyvíjať u budúceho človeka pohlavné orgány. Vďaka ultrazvuku odpadli rôzne „zaručené“ babské rady, ktoré podľa tvaru brucha budúcej mamičky odporúčali kúpiť alebo modrú alebo ružovú výbavičku pre dychtivo očakávaný prírastok do rodiny.  Vyšetrujúci pôrodník vie celkom bezpečne pomocou sonaru určiť pohlavie na svet sa derúceho človiečika.

Celý princíp pohlavnej stimulácie je od narodenia riadený hypofýzou. Je umiestnená v spodnej časti mozgu a je to centrálna žľaza s vnútorným vylučovaním, riadiaca činnosť ostatných endokrinných žliaz v tele. V mozgu nachádzame na jej ovládanie špecifickú oblasť – hypotalamus. Väčšina názvov častí mozgu pochádza ešte z antického Grécka. Starí Gréci pitvali mozog a jeho jednotlivé časti nazývali podľa toho, čo im pripomínali. Takto, napríklad, jeden z útvarov vnútorného mozgu sa volá hipokampus, pretože svojím tvarom pripomínal morského koníka. Talamus (ktorý má s hypotalamom spoločnú len časť názvu) a hypotalamus sú umiestené na hornej časti mozgového kmeňa, teda v mieste, ktoré spája mozog s miechou. Gréci tieto útvary poeticky pomenovali k svadobnej miestnosti – talamus a hypotalamus bola miestnosť pod talamom, slúžiaca k príprave nevesty. Toto opisné pomenovanie je dosť príznačné pre detektívny príbeh, ktorý na ceste biológie pátra po strácajúcom sa ženskom princípe.

Pohlavná stimulácia organizmu sa deje prostredníctvom pohlavných hormónov, ktoré sú vylučované gonádami. Je to práve hypotalamus, ktorý chráni rastúce dieťa, aby jeho pohlavné žľazy zostali neaktívne. Pohlavné hormóny majú mimo pohlavnej aktivity ešte radu sprievodných funkcií v rastúcom človeku, takže hypotalamus z času na čas prinúti hypofýzu, aby vyprodukovala pohlavné hormóny z iných žliaz (prevažne z kôry nadobličiek), keďže gonády sú neaktívne. Publikované sú významnejšie nárasty produkcie testosterónu (TST) v ôsmom roku života.

V trinástom až pätnástom roku života nastúpi sekrécia androgénov prostredníctvom ACTH (adrenokortikotropín) a je nezávislá na hypotalamo-hypofýzo-gonadálnej osi. Gonády sa prebudili k aktivite a človek ku svojej sexuálnej skúsenosti.

Tomuto javu vravíme puberta. Príznačné je, že tento mechanizmus sa spúšťa automaticky, bez vedomia centrálneho aparátu – mozgu. Avšak produkcia TST výrazne ovplyvňuje centrálny aparát, čo, samozrejme, veľmi aktívne zaznamenajú rodičia, ktorých dieťa dorástlo do spomínaného veku.

Testosterón je mužský pohlavný hormón zo skupiny androgénov. Radí sa medzi anabolické steroidy, čo sú látky, ktoré z jednoduchších komponentov produkujú zložitejšie – bielkoviny, potrebné na rast a množenie bunky. Pri týchto reakciách sa energia spotrebováva.

Skupina ženských pohlavných hormónov sa nazýva estrogény. Ich meno má rovnako pôvod v gréčtine a značí, že generujú periódu oplodnenia. Keď sa povie ženské alebo mužské hormóny, neznamená to, že tieto hormóny sú prístupné iba v ženskom, resp. mužskom organizme. Aj ženám aj mužom v krvnom riečisku viazaný na albumín, koluje ako TST, tak aj estradiol, čo je hlavný estrogén.

Metabolizmus pohlavných hormónov je omnoho komplikovanejší ako sa to dalo naozaj iba v skratke opísať, avšak pre naše pátranie po ženskom princípe je dôležité aby sme si uvedomili, že ho tvoria vrcholy trojuholníka: mozog – endokrinné žľazy – gonády a čo je najdôležitejšie: vrcholom tohto triumvirátu je mozog človeka.

V roku 1935 bol objavený syntetický testosterón, za čo autori získali Nobelovu cenu. V tomto bode sa detektívne pátranie výrazne dramatizuje. Najprv objavili TST muži – športovci a potom sa na tento zázrak vrhli farmaceutické spoločnosti, aby ho prezentovali ako všepôsobiaci elixír mladosti, no a potom ho objavili ženy. Opäť to boli najprv športovkyne a potom tie, ktoré chceli vyzerať stále mlado a príťažlivo. Už bolo povedané, že anabolické steroidy spotrebúvajú pri svojej syntéze energiu a to sa deje pri odbúravaní tuku. Svetom sa rozbehlo nekontrolované stádo prípravkov na chudnutie, výživu pleti, vyrovnávanie vrások, zvyšovanie výkonu organizmu, antikoncepciu, kvalitnejší sex…

Absolútny zázrak, nuž a ako každý zázrak, aj tento má v sebe nejaký háčik. Ten náš je vlastne poriadny hák a spočíva v tom, že TST v jeho metabolickej ceste stojí mozog. Neexistujú žiadne experimentálne štúdie vplyvu nadmerného užívania TST na psychiku človeka. Takéto štúdie nik nerobil, pretože probanti by sa museli podrobiť testom, pri ktorých by nastalo vážne ohrozenie ich zdravia. Jedno je isté, nadmerná hladina TST v organizme človeka pôsobí na afinitu buniek k adrenogénnym receptorom. Jednoducho povedané v organizme ženy aj tie bunkové kultúry, ktoré by za iných okolností k tomu nikdy nepristúpili, sa akosi „pochlapia“ a začínajú produkovať biochémiu mužského typu. V mužskom organizme má hlavné slovo v metabolizme TST enzým aromatáza, ktorý konvertuje testosterón na estradiol (vcelku jednoducho a nenápadne sa z muža stáva žena). A tento metabolizmus determinuje mozog so svojou psychikou. Takže mozog človeka prijímajúceho do organizmu syntetický TST má skutočne práce „vyše hlavy“. Najmä s tým, aby si odôvodnil u ženy nákup “činiek” a u chlapa zháňanie “ružovej kabelky”.

Ak vás táto suchopárna biológia ešte neodradila, sľubujem, že prejdem celkom na inú tému, ibaže s tým, čo bolo napísané, súvisiacu ďaleko viac, ako sa bude zdať na prvý pohľad.

pre článok - Ženský princíp (2)

ilustračné foto Milan Turek

 Istý čas som učil na gymnáziu. Pamätám si ako v počítačovej učebni ma zavolal k monitoru žiak tercie aby mi ukázal obsah internetovej pošty, čo mu práve prišla. Trinásťročný chlapec mi ukazoval, bez akýchkoľvek problémov, pornofotografiu. Mládež, ktorá sa práve liahla k sexuálnemu poznaniu ho prijímala ako dospelý človek. Nechcem túto situáciu nejako rozvádzať i tak už patrí ďalekej minulosti, avšak prišlo mi to nesmierne ľúto. Bolo mi ľúto ich strateného detstva, straty úžasných okamihov toho prvého nesmelého spoznávania sa navzájom. Potom mi napadlo, že vďakabohu sme my, v našej mladosti neboli vystavený týmto vulgárnym atakom, plneniu zvrátenej zvedavosti, ktorou človek prichádza o čosi nesmierne cenné.

Náklonnosť a vzájomná prvá láska je práve vzácna poznaním spirituálnych síl, ktoré zoberú mladého človeka do svojho náručia a nesú ho v komplikovanej orientácii v počiatkoch sexuálnej cesty. Prvé rande, prvá láska práve silou ducha zostáva trvale zapísaná v našich mysliach. Ak odmietame duchovnú ruku, či už z vnútorného popudu falošnej zvedavosti a či vonkajším tlakom okolia, pripravujeme sa o veľmi intenzívny kontakt s vyššími štruktúrami duchovna. Spomínam si na svoje prvé, skutočné rande, stretnutie s dievčaťom, pred ktorým som nedokázal zaspať, prehadzoval som sa celú noc v nedočkavosti a deň v škole sa mi zdal nekonečne dlhý. Mal som pätnásť rokov, veľa si z toho obdobia nepamätám, ale túto skúsenosť dokážem v mysli prežiť ešte aj po štyridsiatich rokoch.

Bratislavská mládež sa vtedy takmer výlučne stretávala na Korze. Nastal deň D, udrela hodina H a ja som stál na dohodnutom mieste. Stál som a čakal. Podozrieval som vlastné hodinky, že neukazujú správny čas, pristavoval som okoloidúcich, aby som sa opýtal na čas, ale dievča môjho srdca nikde. Pomaly, nerozhodne, zahanbený a v rozpakoch som sa pobral dole Michalskou ulicou. Skutočne neviem, koľko som tam čakal, ale zrazu pre mňa vyšlo slnko a moje dievča sa zjavilo. Navlas rovnako v rozpakoch, nerozhodne a zahanbene. Neskôr sme si vysvetlili to hlúpe nedorozumenie, že sme každý stáli na opačnom konci, avšak vtedy, v tom momente sme si iba dokázali bez slov pozerať do očí a chytiť sa za ruky. Táto zvláštna skúsenosť vo mne zostala zapísaná ako hlboký duchovný prežitok, na ktorý s láskou spomínam i dnes. V týchto momentoch, či chceme alebo nie, sa začína čosi v našom vnútri diať, začína sa proces otvárania nášho mentálneho a spirituálneho tela, cez ktoré sa vytvára trvalý zápis do astrálneho tela.

Dnešná mládež je ani na dostihovej dráhe. Všetko chce stihnúť v čo možno najkratšom čase. Mnohí pätnásťroční už majú za sebou prvú sexuálnu skúsenosť. Sexuálny akt – pohlavné spojenie muža a ženy, je čosi na čo nás pripravovala evolúcia, k čomu sa harmonizovali sily duchovna s materiálnymi silami prírody. Má sa nechať plynúť prirodzenými duchovnými cestami lásky. Vyvrcholenie aktu – orgazmus, otvára človeku cestu k Bohu, lebo v tom je zmysel tých miliárd rokov odkedy spel jednobunkový organizmus k syntéze sto triliónov buniek nazývaných človek.

Toto poznanie, ktoré sa vyučovalo v dávnych egyptských školách mystérií, teda že orgazmus je jednota s Bohom, je to princíp evolúcie a je to cieľ, ku ktorému sa dá dospieť iba na základe hlbokej kontemplatívnej prípravy, sa v dnešnej dobe kamsi vytráca.

Dnešnému mladému človeku sa predkladajú poučky k sexu ako manuál o cvičení aerobiku. Mladí samčekovia sa chvália pred súkmeňovcami svojimi športovými výkonmi v posteliach. Dievčatá sa nevedia dočkať prvej menštruácie a rašiace púčiky na prsiach smelo vystavujú všetkým na obdiv.

Nuž, kde sa vytrácaš ženský princíp?

Nie, musím sa ospravedlniť, ani ja nemám rád zovšeobecňovanie. Viem, že to tak nie je, že existuje pár, kde dievča v ostýchavosti zoberie chlapca za ruku, že sa vydajú na tú duchovnú cestu vystlanú vlastnou láskou a dokážu zažiť niečo, na čo sa nedá zabudnúť. Toto poznanie sa zapíše do astrálnych hladín a tak dá Bohu signál o zmaturovaní človeka.

Začal som vedou a aj chcem končiť túto úvahu vedou. Stretol som sa s pojmom holotropné vedomie. Tento pojem po prvý raz definoval vtedy ešte len doktor psychiatrie, dnes profesor a zakladateľ spoločnosti pre transpersonálnu psychológiu – Stanislav Grof. Profesor Grof je, myslím si, naozaj vzácne mysliaci človek. Neberie duševne chorých pacientov ako chorých v medicínskom slova zmysle. Napísal na túto tému radu kníh (chvalabohu, dve z nich mám vo svojej knižnici). Holotropné vedomie vytvára základnú matricu v psychike človeka a to ešte počas jeho prenatálneho vývoja. Korešponduje to s tým, čo bolo povedané o úplnom počiatku stvorenia a následnej výstavbe jemno – hmotných, duchovných štruktúr človeka – mentálneho, spirituálneho a astrálneho tela.

Totiž, i keď je v tomto systéme duchovných matríc falošný zápis, vždy je spôsob ako to preliečiť, vrátiť zápisu jeho originálnu formu a prežiť si ten stav splynutia, ktorý nastáva ako vyvrcholenie i spoznanie Boha zároveň.

Ženský princíp má neustále možnosť naberať originálnu formu, podať ruku nám, mužom na opačnom konci tejto nádhernej symetrie a viesť a orientovať nás na duchovnej ceste poznania.

.

Reklamy

About Milan Turek

science beyond borders, literature, photography, PhD in biophysics
This entry was posted in Kognitívne vedy and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.

13 Responses to Ženský princíp – kam sa strácaš? (2)

 1. chrishallies píše:

  Zhodou okolností som videl v zábavnej relácii na ČT1 skeč ako testovali študentov po tom, čo robili písomnú skúšku. Študenti si prežili svoj stres z písomky a následne boli sami testovaní – mali ohodnotiť sami seba ako sa cítia, či napisali test dobre, bola im odobratá vzorka slín a z nej bola vyhodnocovaná hladina testosterónu. Výsledky sú skutočne zaujímavé. Študenti, ktorí napísali o sebe, že sa cítia na to, že spravili test dobre, mali nižšiu hladinu testosterónu a väčšina z nich nespravila písomku. No a tí, čo si neboli istí výsledkami, mali vyššiu hladinu TST a písomky im dopadli dobre.

 2. Spätné upozornenie: Blízke stretnutie štvrtého druhu | Connections of our life

 3. isia píše:

  Mládež tej ktorej doby je odrazom myslenia dospelých. Áno, rebeluje, zatracuje to, čo dostáva, ale skutočné menenie systému, vecí, názorov vykonáva až v období rannej dospelosti. Mládež je odrazom našich hodnôt.

  Ten kto vychováva (rodič, pedagóg, spoločnosť ako celok) ukazuje cestu. Neurčuje, len ukazuje. Už od detstva si jedinec ukladá do seba to, čo vidí, čo mu bolo predkladané ako správne/nesprávne/neutrálne . Tie decká operujú len s informáciami, ktoré poznajú a dostávajú. Dotvárať a meniť ich začnú až neskôr, až po životných skúsenostiach, ktoré prichádzajú dospelosťou. To, že sa vytrácajú staré hodnoty, “ženský princíp” je záležitosťou nie mládeže, nie detí, ale nás. Generácie, ktorá utvára, formuje, už má silu meniť. No a vidíte ako meníme 🙂 . Mládeži podsúvame len jednu časť sveta. Tú druhú časť zakrývame. Všimli ste si? V tejto dobe má cenu len to, čo je “bombastické”-len lesk, rýchlosť, úspech, zaručené a rýchle návody. Nikto nehovorí o tom, že ak chceme niečo dosiahnuť musíme vložiť úsilie, srdce, vôľu do našej práce. To deťom zamlčujeme. Lebo človek, ktorý nevidí úsilie, nevidí iného človeka, necíti s prírodou, nectí si múdrosť je ľahko ovládateľný, manipulovateľný. Je to akoby sme ukazovali deťom krásnu nádobu, ale nedovolili nahliadnuť pod pokrievku. A musím priznať, že zamlčovanie nie je výsadou len tejto doby, ale opakuje sa periodicky, vždy v iných súvislostiach. Je to veľká škoda.

  Ja som z generácie, ktorá ešte mala možnosť užiť si krásu detstva, dokonca i prvé rande bol zážitok, ktorý mi ostane v myšlienkach a spomienkach do konca života, ale potom sa to zrýchlilo. Vo vzťahoch i v živote. Zrazu moja mladá duša nestíhala reagovať na množstvo podnetov, možností. Bolo toho tak veľa a pritom málo času. Veľa vecí som v tej rýchlosti preskočila. Teraz mi to chýba. Áno, vývoj nezastavíme, posúva sa vpred. Ale hodnoty ako láska, porozumenie, priateľstvo, pomoc tie sa nikdy nezmenia. Len tie z nás vytvárajú plnohodnotného jedinca. Dnešná doba sa zmenila z “čakania na Godota” na “beh za Godotom” 🙂 bežíme za niečim a nevieme vôbec prečo. Ale aby sme náhodou neostali pozadu, tak utekáme. Špiníme mládež, možno nie vedome, ale nevšímavosťou, tým, že sa necháme strhnúť rýchlosťou bez zmyslu.

  Ženský princíp sa vytráca, princíp života tiež. Teraz len nájsť tú cestu stredu, bez polarít, ktoré ju budú ohraničovať a pustiť sa proti prúdu. Proti prúdu seba samého s tendenciou zľahčovať a zamlčovať pravdu. Možno už to malé zastavenie sa nad vašim článkom nás donúti meniť-seba, aby generácia, ktorá sa vyvíja mohla vstúpiť do lepšieho a čistejšieho sveta… 🙂

  • Milan Turek píše:

   Isia, skutočne ďakujem za tento doplňujúci komentár k téme. Som veľmi rád práve vášmu skúsenému pohľadu ženy. Teší ma to aj z toho dôvodu, že to, čo píšem nachádza odozvu a je to pre mňa motiváciou do ďalšej činnosti.

 4. lilah píše:

  uff, tak toto bol pekný článok. naozaj. si ako dan brown. 😀 ale akosi som nedostala z toho článku to, na čo som u teba zvyknutá

  vysvetlím.
  Nemyslím si, že strácajúci sa ženský princíp je práve v našich deťoch.
  Ja tento problém vnímam trocha inak. Ako rada by som bola nežná a jemná. Ako rada by som sa hrala s deťmi od rána do večera. Ako rada by som pripravila manželovi večeru a pofúkala jeho ubolené srdiečko ak by to potreboval. Nemyslím si totiž, že na vine sú vyššie uvedené hormóny. To by bolo príliš jednoduché. Veda to “objavila” s veľkou pompou len nedávno, ale puberta tu bola stále. Proces vyvíjania tu bol už od počiatku vekov.

  Nemyslím si, že ženský princíp sa stráca preto, že nám feministky otĺkajú o hlavu, že rovnoprávnosť pohlaví je to najdôležitejšie čo môže byť.
  Milan, opisuješ tam zázrak, ktorý si videl, keď si už niekoľkotýždňový plod objavil sonom. Ale, prepáč mi to, žiaden chlap na svete nezažil pocit šťastia, keď sa v tele matky prvý krát pohol ten malý zázrak.
  Sama som tento zázrak zažila dva krát a môžem povedať, že nič krajšie nepoznám, ako držať svoje dieťatko v náručí. Je neuveriteľné, ako môžeš niečo tak malé, tak krehké milovať celým svojím srdcom a je to láska na celý život.
  A vieš to už v momente keď sa naň po prvý krát pozrieš.
  Podľa mňa je toto základom pravého ženského princípu. Zázrak zrodenia je to najkrajším darom od boha pre ženu.
  Tu sa ženský princíp stráca aj vtedy, ak žena nie je v ohrození života, ale napriek tomu si z akejsi márnomyseľnosti nechá uniknúť narodenie dieťaťa prirodzenou cestou, len preto, aby bolo bruško pre samčeka doma naďalej príťažlivé.
  Tu zasa nastupuje úloha muža. Aj on má vinu na stracajúcom sa ženskom princípe.
  Ak by si spoľahlivo vopred zvolil s kým do toho chomúta pôjde, ak by včas domyslel všetky pre a proti, ak by žena necítila, že po pôrode bude preňho škaredá a nepríťažlivá, mali by sme brušká ako sošky venuše a žiadna strata by sa nekonala.
  Tak kde sa stráca ženský a mužský princíp?
  Kedy sme si prehodili úlohy? Kto to zavinil?
  Minule som videla v správach niečo také, že ako sa muži sťažovali na to, že ich odhaľujúce ženy, ( tričká, krátke sukničky, holé nôžky dlhé až po zem 😀 ) akosi rozptyľujú. 😀
  Nech mi všetci prepáčia, ale toto môže iba chlap vymyslieť. 😀
  To akože nás sa to netýka?
  Melírované vlasy, krásne vyšportované postavy v obtiahnutých tričkách v ešte obtiahnutejších nohaviciach s parfémami, ktoré silou prebýjajú tie naše. Už keď je takýto chlap maximálne nepoužiteľný, aspoň sa pozrieme. hi-hi-hi

  moja šéfka mi včera povedala jednu krásnu vetu:
  nič neznášam viac, ako to, keď ma chlap na tvári viac krému ako ja! hi-hi-hi

  tak otázka do pléna, kam sa strácaš ženský princíp? 😀

  • Milan Turek píše:

   Lilah, vďaka za tvoj koment, cítim z neho úprimnosť, ktorú si veľmi vážim. Áno, ten pocit rodiaceho sa života, je niečo, čo muži nemôžu zažiť, ale úžasné je aspoň o tom počuť alebo čítať. Takže ešte raz vďaka, pretože tvoje riadky obohatili tento článok.

   • lilah píše:

    milan, vieš som taká. 😀 píšem, hovorím a žijem výlučne vždy tak ako to cítim 😀

    som veľmi rada, že to takto cítiš 😀 😀 😀

 5. lujza píše:

  Lilah 😀 hneď si to sem musela strčiť však? Ale pravda je taká, že to naozaj neznášam, nič by sa nemalo preháňať. Naozaj v jednoduchosti je krása.
  Ak chlap dokáže žene vyhadzovať na oči, že po pôrode pribrala zopár kíl, tak je podľa mňa úbohý, veď nie je ani prvá ani posledná.
  Tiež nemám postavu ako herečka, všetko ide vekom a génami, snáď si nebudem sťahovať vlasy do copa, aby mi to na tvári vyhladilo vrásky a zdvihlo prsia, no bože môj, ak nenájdem niekoho, kto by ma vedel akceptovať takú aká som, začnem chovať mačky a bude 😀 😀 😀
  Všetko je o vzájomnej tolerancii a ako si milá moja písala, treba si premyslieť, s kým chceme žiť.

  Raz som stretla jedneho chlapa, počúvala som ho sotva päť minút a už som vedela, že je to hlupák, viete čo mi povedal? JA keby som si ešte raz mal hľadať ženu, tak by som si najprv preveril, či všetky gény sú v poriadku, lebo JA sa len tak s hocijakou nespárim a keby som takú nenašiel tak si ju dám naklonovať ako ovcu. Vôl jeden, ešte teraz mám chuť ho prefackať.

  Ale aby ste si nemysleli, že som nejak zainteresovaná proti mužskému pohlaviu, kdežeeee, aj ženy dokážu byť poriadne trumpety. Ale ako sa hovorí dvakrát meraj raz rež, ak niekto myslí hormónmi a to píšem slušne, potom nech nekritizuje, lebo je to jeho vlastná chyba.

  Lilah, veľmi pekný koment, úplný súhlas 😉

 6. Spätné upozornenie: Le Tour de France – vrchol vrcholov. | Connections of our life

 7. terrafina píše:

  Milan, všetko dobré do nového roku prajem. Obdiva texty o strácajúcom sa ženskom princípe sú skvelé. Asi v tom má prsty synchronicita, ale toto je téma, ktorá vo mne rezonuje v poslednom období dosť nástojčivo. Vždy keď sedím v MHD alebo cestujem, inak a pozorujem ženy rôzných vekových skupín, zabolí ma, ako málo skutočných žien vidím. Byť ženou vnímam ako dar, avšak mám pocit, že ženy vo všeobecnosti (ospravedlňujem sa za generalizáciu) svoje ženstvo nevedia alebo nechcú prijať. Prejavuje sa to napríklad aj tým, ako málo sa usmievajú, ich výrazom tváre, spôsobom rozprávania, oblečením a držaním tela a energiou, ktorú vysielajú. Byť ženou pre mňa znamená záväzok a zároveň jedinečnú možnosť byť jemná, súcitná a ochraňujúca, ale aj byť pevná a dôstojná. V priebehu posledných niekoľkých týždňov, keď si svoje ženstvo vedome uvedomujem, som mala niekoľkokrát úžasné skúsenosti, že aj strnulí ľudia obidvoch pohlaví sa začali usmievať, ku nutnej odpovedi priložili aj láskavé slovo a boli nádherne ústretoví – stačilo vyslať úsmev ženy.

 8. yeverly píše:

  dobry den, vecer

  spisem ako Holisticky terapista, Sportovy maser a Nutricny poradca posobiaci v uk, pocas mojej kariery sa stretavam s klientami rozneho veku a neda mi dat do povedomia a rozobrat moju uvahu o uzovani antikoncepcie ako prostiredku poci pocatiu maloletych .

  Bola som zhorzena dnesnym dnom a neviem co mam k tomu povedat, moj klient, dievca, 16 rocna panna, zdrava vitalna zena, sexualne neaktivna je podrobena uzvaniu antikoncepcie na zaklade tlaku z matkynej strany , aby sa predislo pripadnemu otehotneniu … je to sice pekne ako sa rodic stavia k situacii ale moj osobny nazor na situaciu je diametralne rozlisny.
  zaskocilo ma fakt, ze matka natlakom podrobila uzivat dceru antikoncepcie aj napriek tomu, ze dcera je stale sexualne neaktivna , este stale panna. Neviem, mozno mam na vec iny nazor ako vecsina z nas , aj ja som zena, taha mi rychlo na 30 a neuzivam antikoncepciu (pretoze menam stabilneho partnera a nevidim v tom pointu), pretoze mam rada svoje telo a ked budem aktivne zit tak sa pravdepodovne rozhodne pre nehormonalnu formu , ktora nenarusi moj prirodzeny stav a rovnovahu v tele.
  Samozrejme chapem aj fakt pokial su v tele hormonalne nerovnovahy a ina ako hormonalna liecba je neucinna.

  Aby som sa vratila k pointe preco pisem , po konzultacii s klientom a reflexnej masazi som dospela k zaveru , ze uzivanie antikoncepcie v tomto veku bez sexualneho zitia vidim ako zbytocne , nankolko psychika jedinca je ovplyvnena matkou , ktora sa boji o svoje dieta aby neskoncilo tak ako matka , ktora ma po 30 a 3 deti.

  Ma 16 rony jedinec pravo sa rozhodnut o uzivani antikoncepcie alebo sa nadobro stratila pointa a dolezitost uvedomit si , ze rozhodnut sa o svojom tele mame pravo my same aj ked sa jedna o banalne tabletky?
  Sex nie je len rozmnozovanie , je to akt medzi partnerami a mali by sme si uvedomit hodnotu naseho tela …. mam sa podrobit umelemu ovplyvneniu z vnutra bez vedomosti aky to ma na telo vplyv … moznoze viacej osvety namiesto predpisania tabletiek hned ako clovek dovrsi 16 rok zivota by bolo viacej primosne … zijeme v konzumnej dobe v ktorej sa straca pojem harmonia a materialne hodnoty prekryvaju pointu bytia.

  verim , ze moj prispevok nikoho neurazil nie som ziadny zastanca akejkolvek ochrany pred pocatim , len si myslim , ze uzivanie antikoncepcie bez akehokolvek dovodu vidimako zbytocne .

  Dakujem za precitanie 🙂 a zelam peace and love for everybody ,
  vas citatel

 9. yeverly píše:

  zena …

  zijem v uk a som sokovana , dennodenne prechadzanie ulicami plne “fake” gilrs … zena, krasa, harmonia , laska s kamej sebe … kde sa to vsetko straca ??? kryvame sa za tapety kladnene na nase tvare kazde rano, svoje tela rozdavame na beziacom pase aby sme stihli zaplnit denniky padnutych obeti a byt lesie ako tie ostatne … a to je co ?

  z casu na nas sa vytiahnem do vecerneho mesta , pre mna je to lepsie ako kino alebo divadlo ,lebo ta komedia stoji obcas za pozretie a mam nad cim rozmyslat dalsie dni .
  dievcata , zeny , slecny a damy sporo odete , a ak by som bola muz tak by tom sa vazne povazovala za chorecho , keby som nepodlahla ked sa mi koryst sama ponuka …
  po polnoci sa prevazny vecsina tych nadhernych diev meni na rovnake podnapite stvorenia , ktore si rozdavaju spomienky z vecera na socialnych sietach .
  sobotny den stravit v obhcodoch , kadernictve , kozmetike , samozrejme nemozem zabudnut na “fake tan” to je nastirekanie alebo natretie farby na telo , aby sme nahodou neboli prirodzene biele … tieto prevazne oranzove bytosti , s umelymy nechtami , make upom ako z obrazku sa vytiahnu po celodennej praci do ulic, aby na par hodin okuzlili okolie a potom uplakane po polnoci predvedu svoju pravu tvar …
  vymykam z davu , nepijem ,nedrogujem a nemam umele nechty … ake zvlastne pre densnu dobu , rano sa zobudim a nemam “hangover – poalkoholicke stavy” a zahadne si vsetko pametam … no nie je to za zamyslenie ??? preco ??? nie sme spokojne same zo sebou ? a stracame hodnotu zenskeho tela , na co sme tu ???

  ked nie sme spokojne sami zo sebou ako chceme aby bolo okolie spokojne s nami ??? ako mozem rozdavat lasku ked nema rada samu seba ? … v jednoduchosti je krasa , ano aj tie kila po porode maju svoje caro, ked sa chce vsetko sa da a ked sa neda, tak to proste tak malo byt … aj ja som bola ten jedinec co nevedel najst lasku k sebe , trpaila som sa dietami , skusala jest , nejest , a v posilnocni by som bola aj prespavala ak by to bolo mozne … a na co ? aj tak som nebola spokojna ….vsetko je o poznani sameho seba, ked clovek najde svoje stastie v sebe samom , a vie co chce , co ho robi stastnym , nevidim dovod skryvat sa za trojvrstvove tapety makeupu a travenie dni v solariach , lepenia umelych mihalnic, lebo tie moje nie su take dlhe ako tie tvoje 🙂

  je to na zasmiatie , sedim v skolskych laviciach s dievcatami, ktore maju okolo 18 , 20 rokov a pocuvat to stoji naozaj niekdy za to , mozem sa len tisko smiat , uprimne a milo , kazdy potrebuje cas ,aby dozrel, ale som statna , ze som mala moznost vyrast este nie v tak prekonzumovaj dobe umeleho perfekcionalizmu o dokonalosti .
  dokonalost a krasa je v nas , ked sa rano zobudim a druha strana v zrkadla bude ma usmev na tvari , moje kratke , ale moje mihlanice mi zamavaju na pozdrav a moje biele uteraky ostanu biele lebo som si nezabezpecila dalsiu flasu umeleho opalenia.

  samozrejme , zijem v dobe a krajine kde je to akosi tak prirodzene, dievcata a zeny su ako vystrihnute z obalok, perfektne nastylovane , len aby nahodou neprsalo a nefukal vietor, lebo sa mi zmyje farba a rozfuka mi vlasy ktore som si hodinu rano musela fukat … 🙂 a tak mi z casu na cas neda nevyskusat vydobytky modernej doby , naposledy som to zaklincovala umelymi mihlanicami aj ja , chcela som vediet co je na tom take “great” … nuz po polhodine lepenia so vstala a videla som sa v zrkadle , sok, ale tak dobre, zapadnem do “fake ” davu aj ja predsa 🙂 … vydrzalo mi to asi dve hodiny , a musela som si ich dat dole … na co to bolo dobre ? skusenost , kym neskusime tak nevieme , ale ja ostanem ja pri tych svojich , nemusim mat dalsiu vrasku na cele z toho ci zaprsi alebo aby mi nahodou nieco nespadlo do oka , lebo by som si nahodou pokazila look …

  kde je prirozdzena krasa ??? dievcata , slecny , zeny a damy zelam vam usmev na tvar , aj tym ktore maju to kilo dve na vyse , pokial ste stasnte vo svojom tele tak vam okolie moze byt ukradnute a pokial mate zaujem zmenit cokolvek , just go for it , ked sme stastne my, stastne je aj okolie … reakcia … ako usmev … staci zortiahnut lica a ide to , ten clovek oproti vam dostane najkrajsi dar , usmev 🙂 a zacina to rano v zrkadle .

  🙂 🙂 🙂 je krasne byt zena !!!

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s